Nakon što je prošle godine viralni recept za salatu od krastavaca izazvao nestašice u trgovinama, nova zvijezda društvenih mreža postaje mrkva.

Ovoga puta u središtu pažnje je "salata od trakica mrkve", jednostavan recept koji je zaludio korisnike TikToka i Instagrama, a mnogi tvrde da zahvaljujući njoj jedu više povrća nego ikada.

Recept dolazi od popularne kuharice i internetske autorice Cassie Yeung, koja je mrkvu izrezala u tanke, široke trakice, dodala mladi luk, češnjak, soja umak, rižin ocat, sezamovo ulje i čili ulje, te sve dobro promiješala i – izjavila kako planira pojesti cijelu zdjelu prije puta.

Dok neki tvrde da je salata ukusna, drugi je hvale i zbog navodnih učinaka na zdravlje kože. Yeung u jednom videu izjavljuje: "Jedemo svoju njegu za lice", grickajući pritom komad mrkve.

Recept je inače uključen i u njezinu kuharicu, ali slične salate od sirove mrkve već postoje u korejskoj, marokanskoj i francuskoj kuhinji. Razlika je u pripremi – Yeung koristi rukavice kako bi "izmasirala" dressing u trakice mrkve, što pomaže u omekšavanju vlakana i boljoj apsorpciji okusa.

Za one koji ne vole dirati hranu rukama, postoji i verzija s koprom i crvenim vinskim octom koja se priprema jednostavnim mućkanjem u posudi s poklopcem.

Čak se i Logan Moffitt, autor slavne salate s krastavcem, priključio trendu, ali s vlastitom verzijom – ribanom mrkvom s preljevom od kikiriki maslaca.

Recept

Za ovu laganu i osvježavajuću salatu, najprije dobro operite i osušite 8 do 10 velikih mrkvi, pa ih pomoću guljača izrežite u tanke trakice.

U zdjeli pomiješajte sitno nasjeckani peršin ili vrhove mrkve, naribani češanj češnjaka, koricu i sok jednog limuna ili limete, dvije žlice maslinova ulja, dvije žlice soja sosa, pola žličice svježe mljevenog crnog papra i žlicu i pol tostiranog sezama.

Sve dobro promiješajte, zatim dodajte trakice mrkve i lagano umiješajte dok nisu potpuno prekrivene umakom. Salata je spremna za posluživanje – svježa, hrskava i prepuna okusa.

Važno je napomenuti: Soja sos je već dovoljno slan, no ako vam nedostaje soli, možete je dodati. Ako želite bogatiji okus, možete dodati i malo sezamovog ulja – počnite s jednom žličicom jer je okus vrlo intenzivan.

Je li mrkva doista dobra za kožu?

Znanstvena istraživanja pokazuju da konzumacija sirove mrkve povećava razinu beta-karotena, koji se u tijelu pretvara u vitamin A (retinol). Iako pretjerana konzumacija može uzrokovati blago narančastu nijansu kože, tijelo samo regulira koliko mu vitamina A zapravo treba, za razliku od dodataka prehrani koji mogu izazvati nuspojave.

Mrkva je također bogata vlaknima, što može doprinijeti zdravlju probavnog sustava, a time i boljoj hormonskoj ravnoteži – iako izravne veze između mrkve i hormona zasad nema dovoljno dokaza.

A poznata tvrdnja da mrkva poboljšava noćni vid? Nije sasvim točna. Iako nedostatak vitamina A može utjecati na vid, ideja da dodatne količine mrkve poboljšavaju noćni vid potječe iz propagande iz Drugog svjetskog rata – Britanci su njome pokušali prikriti upotrebu radara u otkrivanju neprijateljskih zrakoplova.

Alternativa za one koji ne vole mrkvu

Dobra vijest za "mrkvomrzce" – beta-karoten i vlakna prisutni su i u batatu, mangu, zelenom lisnatom povrću, a recept Cassie Yeung može se isprobati i s tikvicama, krastavcima ili graškom šećercem. Za potpuno drugačiji okus, preporučuje se i salata od komorača i naranče ili slatki coleslaw od prokulica.

Ako trend nastavi ovako, salata od mrkve bi mogla postati popularna kao prošlogodišnja hit salata od krastavaca. Samo da trgovine ne ostanu bez mrkve.