Na kosturu koji je iskopan na groblju starom 1800 godina u predgrađu britanskog Yorka pronađeni su zanimljivi dokazi borbe ljudi i životinja u Rimskom carstvu. Ostaci, naime, otkrivaju da je muškarca ugrizao lav. Dok su sukobi između boraca, velikih mačaka i medvjeda opisani i prikazani u drevnim tekstovima i mozaicima, ranije nije bilo ljudskih ostataka koji bi potvrdili da su ti okršaji bili dio rimske zabave.

"Ovo je prvi put da imamo fizički dokaz da su se gladijatori borili ili sudjelovali u spektaklu s velikim mačkama poput lavova" rekao je za Guardian profesor Tim Thompson, antropolog i prvi autor studije na Sveučilištu Maynooth u Irskoj, prenosi Jutarnji list.

Brutalni znakovi nasilja

Iskapanja na lokalitetu Driffield Terrace, blizu središta Yorka, započela su prije više od 20 godina i otkrila su oko 80 obezglavljenih kostura. Većina je pripadala dobro građenim mladićima. No, njihovi ostaci su pokazivali brutalne znakove nasilja, što je navelo stručnjake na sumnju da su otkrili groblje gladijatora.

Jedan od kostura, koji je pripadao muškarcu u dobi između 26 i 35 godina, bio je pokopan u grobu s još dva kostura i prekriven konjskim kostima. Ostaci su pokazali tragove uboda na zdjelici, za koje se vjerovalo da su ugrizi životinja. No, bile su potrebne godine opsežnog rada da se potvrdi da mu je ozljede nanijela velika zvijer.

Istraživači su pretražili kliničku i forenzičku literaturu u potrazi za opisima tragova ugriza koje su napravile razne životinje, ali su malo toga pronašli. Zbog toga su se na kraju povezali sa zoološkim vrtovima u Britaniji, koji su im dali konjske kosti koje su žvakali gepardi, lavovi, tigrovi i leopardi.

Tragovi ugriza

Tragovi ugriza na čovjekovom boku podudaraju se s onima koje ostave lavovi, ali je svejedno ozljeda zbunjujuća. Te velike mačke, naime, obično ubijaju grizući glavu ili vrat svog plijena, rekao je Thompson.

"Zdjelica je neobično mjesto, zaista. Možete preživjeti tu ozljedu, jer ona nije fatalna. Zbog toga mislimo da je čovjek bio onesposobljen i da su ovi tragovi dokaz da je životinja odvukla tijelo. Čovjek je možda bio smrtno ozlijeđen u borbi prije nego što ga je zgrabila velika mačka" dodao je Thompson.

Rimski gladijatori obično su se borili jedni protiv drugih, ali drugi borci (poznati kao bestijariji) borili bi se protiv opasnih i egzotičnih životinja.

John Pearce, arheolog na King‘s Collegea u Londonu i koautor studije objavljene u Plos One, rekao je da je York u to vrijeme bio rimski grad i legijska utvrda, što ga je učinilo drugim najvećim naseljenim središtem u Britaniji nakon Londiniuma.
Misterij

"Ovi ostaci su možda pripadali gladijatorima koji su trenirali u gladijatorskoj školi u Yorku povezanoj s tamošnjom rimskom legijom, a njihovi prijatelji iz arene ili s poligona su ih, nakon njihove smrti, pokopali" istaknuo je Pearce.

Ako su istraživači u pravu, njihovo otkriće postavlja pitanja o tome gdje su gladijatori vodili svoje bitke. Arena vjerojatno postoji ispod grada Yorka, ali neće biti lako otkriti je.

"Jedan od izazova s ​​Yorkom je to što je toliko starih zgrada sačuvano da ne možete raditi iskapanja ispod njih" rekao je Thompson.

Nije to jedina misterija koju ovo otkriće donosi na svjetlo dana.

"Sada znamo da su se takve borbe odvijale i u u provincijama Rimskog carstva, ali to otvara druga pitanja. Kako su, na primjer, doveli lava iz Afrike u York?"  pita se on.