Posljednjih je desetak godina boca za vodu za višekratnu upotrebu postala gotovo poput produžetka ruke. Bez obzira idemo li na posao, u šetnju ili u kupovinu, gotovo svi imamo bocu u blizini; i to ne bilo kakvu, već onu koju brižno biramo prema brendu, veličini i bojama.

Od prvih modela Hydro Flaska, preko popularnih Stanley čaša, pa sve do najnovijih Owala boca, čini se da svi imamo barem jednu, ako ne i cijelu kolekciju. Osim što su estetski privlačne, takve boce predstavljaju praktičan i ekološki osviješten način da budemo hidrirani tijekom dana. Smanjuju plastični otpad, potiču redovit unos vode, lako ih je nositi sa sobom i, čini se, pružaju i emocionalnu podršku.

Međutim, u toj svakodnevnoj rutini punjenja i nošenja boce, mnogi od nas zaboravljaju jednu ključnu stvar: redovito pranje. Budući da se u nju najčešće ulijeva samo voda i nitko osim nas ne koristi bocu, lako je pretpostaviti da je ona uvijek čista. No upravo ta pretpostavka može biti pogrešna, a potencijalno čak i opasna.

Stručnjaci iz renomiranog Good Housekeeping Institutea već godinama testiraju boce za višekratnu uporabu, a njihova direktorica laboratorija, Nicole Papantoniou, upozorava da je neophodno prati ih - svakodnevno.

- Preporučila bih svakodnevno čišćenje boce za vodu, iako priznajem da ponekad i meni prođu dva-tri dana bez pranja - iskreno kaže Papantoniou. No ističe kako se bakterije i plijesni vrlo lako mogu nakupiti u unutrašnjosti boce, posebno ako se ona stalno otvara i zatvara, a ostaci sline, toplina i vlaga stvaraju savršene uvjete za razvoj mikroorganizama. Posljedica može biti promjena okusa vode, ali i ozbiljniji zdravstveni problemi poput gastrointestinalnih tegoba.

Srećom, većina modernih boca može se prati u perilici posuđa. To znači da ih na kraju dana možete jednostavno staviti zajedno s ostalim posuđem i ujutro dočekati svježu, čistu bocu spremnu za novo korištenje. Ipak, važno je prije toga provjeriti upute proizvođača, jer neke boce, posebno one s ukrasnim detaljima, izolacijom ili osjetljivim materijalima, možda ipak zahtijevaju ručno pranje.

Ako vaša boca nije pogodna za perilicu ili ako želite dodatno temeljito čišćenje, ručno pranje nije toliko komplicirano koliko se možda čini. Potrebno je rastaviti sve dijelove boce - poklopac, slamku, dio koji dolazi u dodir s usnama - i oprati ih posebno. Vanjski dio možete oprati običnom spužvom i toplom vodom s deterdžentom za pranje posuđa, dok je za unutrašnjost najbolje koristiti četku za boce koja dopire do svih dijelova.

Posebnu pažnju treba obratiti na dijelove koji dolaze u dodir s usnama i slamku, gdje se često zadržavaju sitne čestice koje nisu vidljive golim okom. Papantoniou savjetuje korištenje posebne četke za slamke, jer se u njima najlakše nakuplja biofilm, tanki sloj bakterija koji može uzrokovati neugodan miris i okus.

Nakon pranja, bocu treba dobro posušiti, i to ne samo vanjske dijelove, već i unutarnje spojeve, silikonske brtve i poklopce. Vlaga koja ostane zarobljena u tim dijelovima može brzo dovesti do pojave plijesni. Najbolje je sve dijelove raširiti na čistoj kuhinjskoj krpi i ostaviti da se potpuno osuše prije ponovnog sastavljanja.

S obzirom na to koliko često koristimo ove boce i koliko su ušle u našu svakodnevicu, pranje ne bi smjela biti dodatna obaveza koju možemo odgađati. Ovu bismo obvezu morali doživljavati kao nešto što se jednostavno radi, kao pranje tanjura nakon obroka ili pranje zubi prije spavanja. Čista boca ne jamči samo bolji okus vode, već je i garancija zdravlja svaki puta kad posegnemo za gutljajem. A ako smo već odlučili izabrati održiv i zdrav način života, onda je čišćenje boce za vodu samo logičan korak u toj priči.

Izvor: Dom&Dizajn