Kao što je i najavljeno, program obilježavanja započeo je prijemom dragih gostiju, a potom je svetom misom Uočnicom (s nakanom za poginule i za žive branitelje) predsjedao vlč. Ljubo Zelenika (vojni kapelan OS BiH) uz koncelebraciju četiri svećenika. 

Nakon što je tekst Lukina evanđelja navijestio vlč. Miljenko Džalto (župnik župe Rankovići), nazočina se obratio vlč. Ljubo. 

Prigodna i nadahnuta bila je prožeta riječima iz evanđelja” … bit će dosita velik pred Gospodinom … Duha Svetoga bit će pun već od majčine utrobe ... zatim o činjenici kako ove godine slavimo 170-tu obljetnicu postojanja župe Uzdol … U završnom dijelu rekao je slijedeće: “Neka sveti Ivan Krstitelj da, da ovo sveto mjesto na izvoru milosti živi i fizički i duhovno …”

Riječi pozdrava čestitke, zahvale i obavijesti izrekao je mjesni župnik vlč. Ivan Ivančević.

Tijekom mise pjevao je mješoviti župni zbor fra Stjepan Barišić uz glazbenu pratnju gđice Helene Brajko.

U Memoraijalnom centru u 19 sati ispred spomen ploče župnik Ivan Ivančević izmolio je molitvu za pokojne; a predstavnici udruge Treće bojne upalili su svijeće za sve poginule.

Iduća točka programa bila je mimohod sudionika do spomen obilježja na Ceru gdje su predstavnici kako udruga tako i institucija društevno-političkog života Hrvata u BiH položili vijence i upalili svijeće za poginule branitelje. 

U ovom dijelu programa, nazočnima se obratila voditeljica gđa mr. Biljana Glibo, zatim je uslijedila himna hrvatskog naroda, minuta šutnje za poginule i ubijene u Domovinskom ratu, molitva župnika Ivana Ivančevića i blagoslov replika Uzdolskog križa i zahvalnica, polaganje vijenaca i paljenje svijeća.

U nastavku programa nazočnima se obratio predsjednik Udruge Treće bojne gosp. Josip Prskalo koji je zajedno s nekoliko predstavnika Udruge uručio prigodne zahvalnice i replike Uzdolskog križa. 

Zahvalnice i replike Uzdolskog križa dodijeljuju se pojedincima i institicijama koje svojim djelovanjem, potporom i predanošću ostavljaju poseban trag u radu udruge Treće bojne te očuvanju uspomene na Domovinski rat. 

Ove godine zahvalnice i replike Uzdolskog križa dodjeljene su: 

- maloljetnim pripadnicima 3. Bojne brigade Rama

- vlč. Ljubi Zeleniki

- Općini Posušju i njezinom načelniku gosp. Anti Begiću

- Koordinaciji braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata općine Posušje

- Braniteljskoj udruzi 1. gardijske brigade Ante Bruno Bušić

- gđi Antoniji Krizmanić, za izniman doprinos u promicanju I pronošenju istine o Domovinskom ratu u BiH

-  gosp. Josipu Budimu, za stalnu pomoć I potporu u organizaiji ove proslave,  Josip svojim životom i djelom na rodnoj grudi vjerno čuva živo sjećanje na žrtvu hrvatskih branitelja I vrijednosti za koje su se borili.

U večernjim satima, u blizini spomen obilježja upriličeno je druženje nazočnih, a zatim je uslijedilo paljenje velikoga svitnjaka. Pripremljeni svitnjak blagoslovio je vlč. Ljubo Zelenika, a prvu iskru upalio gosp. Josip Prskalo. Ovogodišnja proslava nije prošla ni bez prigodnog vatrometa.

Marinko Rumbočić