Kad se temperature zimi počnu spuštati debelo ispod nule, najbolje je biti u ugodno zagrijanom prostoru, sa šalicom toplog napitka u rukama i opustiti se uz dobru knjigu ili seriju. Još je bolje kad znate da je i cijevima vaših kućnih instalacija jednako toplo - u protivnom, ova zimska idila može završiti scenama iz filmova strave i užasa.

Kad su instalacije u pitanju, niske temperature prijete svim cijevima kroz koje prolazi voda. Ne mora se čak raditi o minusu koji traje tjednima, dovoljno je već kratko razdoblje niskih temperatura da se u cijevima stvori led. A led u cijevima može dovesti do puknuća cijevi, što može rezultirati velikim izdacima za popravke.

Da biste izbjegli taj crni scenarij, najbolje je već pri projektiranju instalacija obaviti prevenciju: predvidjeti slabe točke sustava i obložiti ih kvalitetnom izolacijom. Kad je taj korak dobro odrađen, straha od smrzavanja cijevi nema.

Na žalost, mnogi pri gradnji pokušavaju uštedjeti svaki euro, pa biraju polovična rješenja, držeći fige da se ništa loše neće dogoditi. Ali, i sami znate, ako postoji mogućnost da nešto krene po zlu, velika je vjerojatnost da će se upravo to i dogoditi. Kad priroda okuje sve u led, i nezaštićene će cijevi doći na red. Evo što je u tom slučaju najbolje napraviti.

Obavezno zaštitite okno priključka

Vaša je dužnost kao potrošača - i pred zakonom - održavati interne vodovodne instalacije. Što to konkretno znači? To znači da ste za sve što se događa iza priključka odgovorni sami - za sve cjevovode i interne vodomjere iza glavnog vodomjera. Zato morate dobro zaštiti i okno vodovodnog priključka te instalacije koje su izložene hladnoći izvan objekta i u negrijanim objektima, u koje spadaju garaže, ljetne kuhinje, spremišta, kuće za odmor...

Morat ćete malo ‘zaprljati ruke‘ i spustiti se u vodomjerni priključak kako biste zaštitili sve instalacije unutar okna vodomjernog priključka. Obavezno toplinski izolirajte staklo vodomjera te spojne cijevi, inače najčešće žrtve niskih temperatura. Za taj zadatak poslužite se mekim i krutim izolacijskim materijalom, od staklene vune do stiropora. Ako ništa od toga nemate pri ruci, improvizirajte i obložite cijevi i vodomjer dekama ili starom odjećom.

Pazite na cijevi u vanjskim zidovima

Slavine i cijevi koje se nalaze na vanjskim površinama, poput onih u vrtu ili oko kuće, prijeti najveća opasnost od smrzavanja. Iz njih je najbolje već pri najavi niskih temperatura ispustiti svu vodu, zatvoriti ventile vode prema njima i zaštititi ih izolacijskim materijalom.

Kad ste to napravili, pobrinite se i za cijevi unutarnjih instalacija koje prolaze vanjskim zidovima objekta te cijevi koje prolaze prostorima koji se slabije ili nikako ne griju (garaže, tavani, podrumi). Njih treba dobro izolirati već pri gradnji, a ako to niste na vrijeme napravili, zagrijavajte dodatno te prostore za najhladnijih dana.

Da, račun za grijanje bit će viši, ali ni izbliza visok kao račun za zamjenu puknute cijevi...

Zaštitite i objekt za odmor

Hrvati vole posjedovati objekte za odmor, popularne vikendice, koje je zimi posebno važno dobro zaštiti od hladnoća, naročito nalaze li se u kontinentalnim krajevima. Nakon godišnjeg odmora - ili blagdana koje ste vješto ‘spojili‘ s prvim sljedećim vikendom - zatvorite ventil iza vodomjera i ispustite vodu kako biste spriječili da se voda u cijevi smrzne.

Imate li u objektu za odmor radijatore, podesite termostat na zvjezdicu. Tako ćete zaštititi radijatore od smrzavanja, što ne znači da se ne morate dodatno potruditi toplinski zaštititi cijevi instalacija sustava grijanja.

Ako su se cijevi ipak smrznule, obavijestite vodovod

Ne biste bili prvi koji su pravu štetu primijetili tek na prvom računu nakon smrzavanja cijevi, kad se led otopi pa voda počne curiti negdje u zidu. Da se to ne dogodi, ako vam se cijev smrzne, odmah o tome obavijestite vodovod i zatražite savjet stručnjaka.

Zaleđenu ćete cijev najefikasnije otopiti uporabom grijalice, sušila za kosu ili tople vode. Važno je da ne pokušavate ništa raditi na silu jer u suprotnom riskirate puknuće cijevi i velike troškove. Kad otapate smrznutu cijev, otvorite do kraja slavinu na kraju smrznute cijevi da voda nakon otapanja može nesmetano iscuriti. Naravno, ne ostavljajte tu slavinu bez nadzora da ne dođe do slučajne poplave.

Izvor: Dom&Dizajn