Blagdanski stol jedno je od najljepših iskustava u našim životima; osim činjenice da se za njim družimo s obitelji i dragim ljudima, tu su i ukusna jela koja svi volimo. Slasna pečenka mnoge će natjerati da im ‘suze‘ krenu niz grlo, naročito ako se dugo pekla u pećnici, pa ste je na kraju dodatno zapekli, da se stvori slasna korica...

Ali nakon okupljanja za blagdanskim stolom slijedi manje simpatična aktivnost koja uključuje pranje i pospremanje posuđa, usisavanje mrvica koje su se našle na tepihu i - najmanje omiljeni zadatak - ribanje pećnice. Jer tijekom pečenja kapljice masnoće završe po svim stijenkama pećnice, a kad se ohlade, stvaraju tvrdi sloj masnih nečistoća. Pa ako ne očistite pećnicu, velika je šansa da ćete prilikom sljedeće pripreme mesa ili kolača u pećnici morati ‘uživati‘ u neugodnom mirisu ponovnog topljenja užegle masnoće koja se nalazi u pećnici.

A svatko tko se barem jednom primio ribanja pećnice zna da to nije nimalo lak posao. Neugodna je već i sama činjenica da ćete većinu vremena morati biti na koljenima, ako niste među onim sretnicima koji imaju ugradbene pećnice na povišenom položaju unutar kuhinjskih ormarića. Zatim, valja dobro oribati šest površina - bočne strane, gornju i donju površinu, stražnju stranu i vrata pećnice. I kad kažemo oribati, uistinu to i mislimo - zapečenu masnoću nije lako sastrugati sa stranica pećnice. Prava 3D fitness vježba koja će vas ostaviti bez daha!

Ali ne zadaje nam glavobolju samo pećnica - ne treba zaboraviti ni na rešetke iz pećnice, koje su priča za sebe kad je riječ o čišćenju. Na njih često zaboravimo, ponekad i namjerno - a sve zbog najgoreg dijela, čišćenja onih spojeva između rešetki i bočnih vodilica, iz kojih se masnoća nikako ne da istjerati.

Stoga uopće nije čudno da se svi tog posla prihvaćamo nerado, tražeći pritom svaki mogući trik koji bi nam olakšao čišćenje. Uz industrijske sprejeve i tekućine za čišćenje pećnice i rešetki, tu je i niz pripravaka koje možete napraviti od prirodnih sastojaka, od limunovog soka do octa i sode bikarbone... Neki ‘pale‘, neki ne, ali dobro je znati da postoje i prečaci do čistih rešetaka.

Jedan od takvih prečaca je i trik koji uključuje nekoliko sastojaka koje svi imamo kod kuće. Sve što trebate su deterdžent u tabletama za perilicu posuđa, velika zdjela tople vode, aluminijska folija i dva sata strpljenja, piše portal B92. Nakon toga bi rešetke trebale biti čiste i blistave, a da pritom ne odradite težak trening za gornji dio tijela i trbušnjake.

Prvo izvadite rešetku iz pećnice, pa svaki žicu posebno zamotajte u komadić aluminijske folije. Kad ste to napravili, uronite tako zamotanu rešetku u zdjelu s toplom vodom, u koju ste prije toga stavili tabletu za pranje posuđa.

Ostavite rešetku u toploj vodi da odstoji najmanje dva sata (ako je rešetka baš jako zaprljana, može i duže). Za to će se vrijeme masnoća i prljavština polako odvojiti od površine žica rešetke zahvaljujući kemijskoj reakciji između folije i sastojaka u tableti.

Nakon namakanja, uklonite foliju sa žica rešetke i dobro isperite rešetku pod mlazom vruće vode. Ako masnoća nije u potpunosti nestala, operite je kuhinjskom spužvicom na koju ste stavili malo deterdženta za pranje posuđa i obrišite krpom od mikrovlakana.