Predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković izjavio je u petak da je stigao u Srebrenicu kako bi još jednom odao počast žrtvama genocida počinjenog nad Bošnjacima 1995. godine. i upozorio da se takvo zlo nikada više ne smije ponoviti, izvijestila je Hina.

Genocid

"Mi smo došli prije svega iskazati poštovanje žrtvama, obiteljima osam tisuća ubijenih Bošnjaka u genocidu koji se ovdje dogodio 1995. godine. Želimo da se ovakvi zločini, najteži zločini, nikada ne ponove", kazao je je Plenković novinarima po dolasku u memorijalni kompleks u Potočarima.

Podsjetio je kako je i Hrvatska prošle godine podupla rezoluciju kojom je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila 11. srpnja međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici kao i da su i Hrvatska i BiH bile žrtvama agresije režima Slobodana Miloševića.

Na pitanje novinara kako komentira sporne izjave nekih dužnosnika o naravi zločina u Srebrenici, Plenković je kazao kako kod njega o tome nema dvojbi i da je uvijek jasno govorio o počinjenom genocidu.

"Moje su izjave uvijek bile jasne i temeljene ne činjeničnom stanju", kazao je hrvatski premijer.

Dodao je kako bez istine nema ni iskrene pomirbe jer tek na temelju činjenica slijedi pomirba što je i povijesna praksa.

Istaknuo je kako je Hrvatska uvijek uz BiH i najveći zagovornik njezina europskog puta.

Kazao je kako je kvalitetno funkcioniranje BiH europski put daleko najbolji, kako radi njenog razvitka i političke stabilnosti tako i zbog pomirbe.

Zajedno s hrvatskim premijerom u Srebrenicu je stigao i hrvatski ministar branitelja Tomo Medved.

Počast i u Saboru

Minutom šutnje Hrvatski sabor u petak je odao počast žrtvama srebreničkog genocida u kojemu je prije 30 godina vojska i policija bosanskih Srba ubila više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom UN-a.

Pozivam vas da minutom šutnje odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici s iskrenim suosjećanjem za sve članove njihovih obitelji, pozvao je zastupnike potpredsjednik Sabora Furio Radin.

Naglasio je kako je zločin u Srebrenici bio nedvojben čin genocida.

To je, kazao je, lani potvrdila i Opća skupština UN-a koja je 11. srpnja proglasila međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici i pozvala sve države članice i druge međunarodne i regionalne organizacije da taj dan posebno obilježe, posebno osuđujući svako poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Podsjetio je kako su prije 30 godina, u srpnju 1995., u zaštićenoj zoni, koju je proglasilo Vijeće sigurnosti UN-a i koje su trebale štiti snage UN-a, vojska, policija i paravojne formacije bosanskih Srba počinile jedan od najvećih zločina od 2. svjetskog rata u Europi.