Ljubičasti kupus najčešće se sadi kao presadnica, a vrijeme ovisi od toga kada planirate berbu. Ako razmišljate o njegovom ranom uzgoju, imajte na umu da se u veljači ili ožujku, ovisno o klimatskim uvjetima, sije sjeme za rasad, koji se na otvorenom sadi krajem travnja ili u svibnju, kada prođe opasnost od mraza. No, rasad možete i kupiti, što je lakša varijanta ako ste početnik.

Poznat je i kao crveni kupus te je sve popularniji u prehrani zahvaljujući svojim nutritivnim svojstvima i upečatljivoj boji. Ne samo da je vizualno atraktivan, već je i bogat izvor vitamina C, K, kao i vlakana i antioksidansa, piše Agroklub.

Uvjeti za uzgoj

Najbolje uspijeva u umjerenoj klimi, s optimalnom temperaturom između 12 i 20 °C. Može se uzgajati i na otvorenom polju i u plastenicima. Za razliku od običnog, ljubičasti kupus je otporniji na niže temperature, što ga čini pogodnim za kasnu jesen i zimu.

Na otvorenom polju, zahtijeva dobro drenirano tlo bogato organskim tvarima. Preporučuje se da se sadi krajem proljeća ili početkom ljeta, kako bi bio spreman za berbu u jesen. Redovno zalijevanje i suzbijanje korova ključni su za dobar prinos.

U plasteniku se može se uzgajati tijekom cijele godine, što omogućava kontrolu nad uvjetima rasta, kao što su temperatura i vlaga. Ova metoda uzgoja nudi zaštitu od nepovoljnih vremenskih uvjeta i štetnika, ali zahtijeva dodatna ulaganja u infrastrukturu.

Najpoznatije sorte

Red Express je rana sorta ljubičastog kupusa koja se odlikuje brzim sazrijevanjem i malim glavicama koje su idealne za svježu konzumaciju. Otporna je na pucanje i ima slatkast okus.

Ruby Perfection je sorta srednje sezone koja proizvodi čvrste, kompaktne glavice tamnoljubičaste boje. Poznata je po visokom prinosu i dugom periodu skladištenja.

Red Drumhead je kasna sorta koja proizvodi velike, čvrste glavice. Izuzetno je otporna na hladnoću, što je čini idealnom za uzgoj u kasnu jesen i zimu.

Razlike između ljubičastog i običnog kupusa

Ljubičasti kupus se razlikuje od običnog po svojoj boji i nutritivnom sastavu. Ljubičasta boja potječe od antocijanina, snažnog antioksidansa koji doprinosi borbi protiv slobodnih radikala u tijelu. Iako oba tipa sadrže slične količine vlakana i vitamina C, ljubičasti sadrži veću količinu vitamina K i antocijanina, što ga čini zdravijim izborom.

Upravo, sve veća popularnost ljubičastog kupusa u prehrani, dolazi od njegovih zdravstvenih beneficija. Redovno konzumiranje može poboljšati zdravlje srca, smanjiti upale i ojačati imunološki sistem.

Sposobnost da izdrži duže skladištenje bez gubitka nutritivnih svojstava dodatno mu povećava atraktivnost na tržištu. Zbog sve veće potražnje za zdravom hranom, njegov uzgoj isplativa je investicija za poljoprivrednike. Bilo da se uzgaja na otvorenom ili u plasteniku, nudi mnoge prednosti koje ga čine vrijednim dodatkom na svakom poljoprivrednom gospodarstvu.