Astronomi trenutno prate objekt koji se kreće prema nama, a mogao bi potjecati iz drugog zvjezdanog sustava, javlja AP. Znanstvenici su otkrili ono što bi mogao biti tek treći poznati međuzvjezdani objekt koji je prošao kroz naš Sunčev sustav, priopćila je sinoć Europska svemirska agencija (ESA).

Trenutno je kod Jupitera

Taj bezopasni objekt trenutačno se nalazi u blizini Jupitera, stotinama milijuna kilometara od Zemlje, i kreće se prema Marsu, ali ne bi se trebao približiti Suncu više od toga, prema riječima znanstvenika.

Još je prerano za utvrditi je li objekt – trenutno označen kao A11pl3Z – stjenoviti asteroid ili ledeni komet, kao i kolike je veličine i kakvog je oblika. Potrebna su dodatna promatranja kako bi se potvrdilo njegovo porijeklo. NASA je objavila da pomno prati situaciju.

Neobična putanja i ekstremna brzina

Astronom Josep Trigo-Rodriguez s Instituta za astrofiziku u blizini Barcelone u Španjolskoj vjeruje da se radi o međuzvjezdanom objektu na temelju neobične putanje i ekstremne brzine kojom se kreće kroz Sunčev sustav. Procjenjuje da je promjera otprilike 40 kilometara.

Prvi potvrđeni međuzvjezdani posjetitelj bio je 2017. godine. Dobio je naziv Oumuamua, što na havajskom znači "izviđač", u čast opservatorija na Havajima koji ga je otkrio. U početku je klasificiran kao asteroid, ali je zbog kasnijih karakteristika svrstan među komete, iako njegov izdužen oblik i dalje zbunjuje znanstvenike.

Drugi poznati objekt koji je potvrđeno stigao iz drugog zvjezdanog sustava bio je 21/Borisov, otkriven 2019. godine i gotovo sigurno riječ je o kometu.