Više od 28.000 žena u Saudijskoj Arabiji prijavilo se za 30 radnih mjesta strojovođa španjolske željezničke kompanije Renfe. To je prvi put u povijesti Saudijske Arabije da žene imaju pristup tom zanimanju, navodi tvrtka u izjavi.

Masovan odgovor pokazuje veliku transformaciju žena kao dijela radne snage u toj zemlji u vrlo kratkom vremenu. Ženama u toj duboko konzervativnoj kraljevini tek je odnedavna, od 2018., dopušteno da same voze automobile.

Vozit će brze vlakove između Meke i Medine

Izabranih 30 kandidatkinja vozit će brze vlakove između saudijskih svetih gradova Meke i Medine.

Linije su izgradile španjolske tvrtke, a tvrtka Renfe je također uključena u vođenje usluge prijevoza koja je počela 2018. Žene koje uspješno prođu selekcijski proces čeka godinu dana plaćene obuke, navodi Renfe u priopćenju objavljenom u srijedu.

Španjolska ministrica prometa Raquel Sánchez čestitala je Renfeu na prijenosu znanja i važnom "koraku prema ravnopravnosti" žena. Desetljećima je Saudijska Arabija imala jednu od najnižih stopa učešća žena u radnoj snazi na svijetu, navodi BBC prenoseći vijest.

No posljednjih godina vlada je uložila napore da poveća broj zaposlenih žena u sklopu plana prijestolonasljednika Mohameda bin Salmana za diverzifikaciju gospodarstva ovisnog o nafti.

Drastično porastao broj žena koje rade

Vlada je također progurala niz društvenih reformi, uključujući ukidanje zabrane vožnje za žene i ublažavanje zakona o muškom skrbništvu kako bi se ženama omogućilo slobodno putovanje. Kao rezultat ovakvih promjena sudjelovanje žena u radnoj snazi gotovo se udvostručilo u proteklih pet godina i poraslo na 33 posto, a u prvoj polovici prošle godine više je žena nego muškaraca postalo dijelom radne snage u zemlji.

Međutim, muškarci i dalje drže većinu poslova, posebice u javnom sektoru, pokazuje studija koju je prošle godine objavio američki think-tank Brookings Institute. Unatoč socijalnim reformama, saudijske žene i dalje moraju dobiti dopuštenje muškog skrbnika za udaju ili dobivanje određene zdravstvene skrbi.

Aktivisti za ljudska prava kažu da se žene i dalje suočavaju s diskriminacijom u vezi s brakom, obitelji, razvodom i odlukama koje se odnose na djecu.