Svi se tu i tamo probudimo lagano znojni, ali to nije ono na što liječnici misle kada govore o noćnom znojenju. Da bi se nešto moglo kvalificirati kao noćno znojenje, treba biti riječ o toliko intenzivnom znojenju da se budiš u mokroj pidžami na mokrim plahtama.

"Ako prolaziš kroz takve simptome, oni su vrlo vjerojatno znak nekog drugog zdravstvenog problema", izjavio je dr. med. Rob Danoff za Women's Health Magazine.

Kardiovaskularna oboljenja

Noćno znojenje može biti naznaka kardiovaskularnih oboljenja ili smetnji, posebice kod žena starijih od 40. Žene s prekomjernom tjelesnom težinom, visokim krvnim tlakom i žene koje boluju od dijabetesa mnogo češće se suočavaju s noćnim znojenjem od ostalih.

Boriš se s upalom

Ako se tvoje tijelo trenutno bori s upalom ili nekom bolešću poput prehlade ili gripe, noćno znojenje je gotovo pa normalna pojava. Dapače, može se nastaviti i danima nakon što ostali simptomi izblijede.

Problemi sa štitnjačom

Hipotireoza ili pojačani rad štitnjače može izazvati noćno znojenje. Neki drugi hormonalni disbalansi također mogu dovesti do znojenje, primjerice poremećaj u razini adrenalina.

Utjecaj lijekova

"Noćno znojenje je među češćim nuspojavama brojnih lijekova, posebice antidepresiva", smatra dr. med. Danoff. Ostali lijekovi koji mogu dovesti do slične reakcije organizma su hormonalni lijekovi, lijekovi za dijabetes i pojedini lijekovi vezani za liječenje raka.

Imunitet

Autoimune bolesti dovode do toga da organizam nešto sigurno može prepoznati kao prijetnju zdravlju. Neke od njih, poput lupusa, uzrokuju i noćno znojenje.