Njemački ministar obrane Boris Pistorius kritizirao je pristup SAD-a prema Rusiji, istaknuvši da Europa mora biti uključena u sve pregovore o okončanju rata u Ukrajini.

"Očito je da Europljani ne mogu sudjelovati u osiguravanju mira a da prije toga nisu sudjelovali u mirovnim pregovorima", rekao je Pistorius.

"Skidanje članstva Ukrajine sa stola je pogreška, Putin nije popustio ni za milimetar"

Na marginama Minhenske sigurnosne konferencije Pistorius je rekao da je skidanje članstva Ukrajine u NATO-u s pregovaračkog stola i davanje teritorijalnih ustupaka Moskvi pogreška, dodajući da ruski predsjednik Vladimir Putin "nije popustio ni za milimetar".

Pistorius je američku ponudu nazvao "nespretnom", dodavši: "Bilo bi mnogo bolje razgovarati o mogućem članstvu u NATO-u i teritorijalnim ustupcima za pregovaračkim stolom."

Drastična promjena američkog pristupa

Posljednjih nekoliko dana američki pristup mirovnim pregovorima s Rusijom izazvao je značajnu pozornost i zabrinutost među europskim saveznicima i ukrajinskim dužnosnicima.

Predsjednik Donald Trump je prekjučer telefonski razgovarao s ruskim kolegom Vladimirom Putinom, nakon čega je najavio trenutni početak pregovora o okončanju rata u Ukrajini. Trump je izjavio da su se on i Putin složili da odmah započnu pregovore te da će obje strane "vrlo blisko" surađivati kako bi pronašle diplomatsko rješenje sukoba.

Međutim Trumpov pristup izazvao je zabrinutost u Kijevu i među europskim saveznicima zbog mogućih jednostranih ustupaka Rusiji. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio je da Ukrajina neće prihvatiti nikakav dogovor postignut bez njezina sudjelovanja, dok je ministar vanjskih poslova Andrij Sibiga izjavio: "Ništa se ne može raspravljati o Ukrajini bez Ukrajine."

Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas istaknula je da "Europa mora imati središnju ulogu" u pregovorima te da bi svaki sporazum bez Ukrajine ili EU bio neuspješan.

Trumpov ministar obrane kaže da se Ukrajina ne treba nadati povratku svog teritorija

Osim toga, Trumpovi dužnosnici su sugerirali da bi Ukrajina trebala odustati od nastojanja da povrati teritorije izgubljene 2014. godine te da bi sigurnosna jamstva trebala biti osigurana europskim vojnim snagama, a ne kroz NATO.

Ovaj pristup izazvao je dodatne kritike, posebno u svjetlu izjava Trumpovog ministra obrane Petea Hegsetha da je povratak Ukrajine na granice iz 2014. "nerealističan cilj" te da bi svaki pokušaj povratka svih teritorija "samo produžio rat i uzrokovao više patnje".

Ovi događaji ukazuju na promjenu američke strategije prema Ukrajini i Rusiji, što izaziva zabrinutost među europskim saveznicima i ukrajinskim dužnosnicima koji strahuju da bi se njihovi interesi mogli zanemariti u nastojanju da se postigne brzi sporazum s Moskvom.