Kalcij je jedan od vitalnih minerala kojeg nam je potrebno oko 1000 mg dnevno. Trudnice i dojilje, djeca i adolescenti trebaju malo više. Ako nisu intolerantni na laktozu ili alergični na kravlje mlijeko i mliječne proizvode, a hrane se raznoliko i uravnoteženo, mogu zadovoljiti te potrebe. Dobro je znati i da je zeleno povrće poput kelja i brokule bogato kalcijem, kao i soja i proizvodi od soje. Kalcij je važan za razvoj kostiju, kose i zuba, mišićnu i živčanu aktivnost, zgrušavanje krvi i obranu od upala i alergija. Ponekad se koristi za prevenciju i liječenje alergija jer smanjuje propusnost najmanjih žila ili ih zatvara, što sprečava ulazak histamina u tkivo i pokretanje tipičnih simptoma alergije.

Simptomi nedostatka kalcija uključuju:

trnce i grčeve u mišićima
suhu kožu, ekcem
gubitak kose i lomljive nokte
smanjenje gustoće kostiju i pogoršanje osteoporoze
probavne smetnje i proljev
kardiovaskularne tegobe poput srčanih aritmija ili niskog krvnog tlaka
pogoršanje vida ili zamućenje leće (katarakta)
promjene raspoloženja, razdražljivost i iscrpljenost
u djece poremećen razvoj zuba i nizak rast.

Glavni uzroci nedostatka kalcija su neuravnotežena prehrana, odnosno premala konzumacija mlijeka i mliječnih proizvoda, prehrana s niskim udjelom kalcija i fosfata ili poremećaji kao što su anoreksija i bulimija. Čak se i korištenje omekšale vode povezuje s manjkom kalcija, kao i nedostatak vitamina D. Naime, vitamin D potiče apsorpciju kalcija iz hrane u crijevima i sprečava njegov prekomjerni gubitak putem bubrega. Poremećenu apsorpciju kalcija iz crijeva često imaju i oni koji boluju od celijakije, pankreatitisa, nekih bolesti štitnjače i paratireoidne žlijezde (osobito hipotireoza) i kroničnog zatajenja bubrega. Manjak se može javiti i kao nuspojava uzimanja nekih lijekova kao što su diuretici i laksativi.

Kako se liječi

Prije nego što išta poduzmete, trebali biste obaviti liječnički pregled. Samo ako liječnik potvrdi dijagnozu nedostatka kalcija, povećani unos ovog minerala ima smisla. Nedostatak kalcija potvrđuje se laboratorijskim pretragama krvi i urina. Elektrokardiogram (EKG) također pokazuje tipične promjene u nedostatku kalcija. Liječenje se sastoji prvenstveno od otkrivanja uzroka i uklanjanja određenih ponašanja ili okolnosti. Ako je potrebno, liječnik propisuje dodatke kalcija, koji se obično kombiniraju s vitaminom D jer on potiče apsorpciju kalcija iz crijeva u krv.

Samoliječenje može biti opasno

Kada se sami liječite lijekovima ili dodacima prehrani koji sadrže kalcij, uvijek biste trebali imati na umu da previše kalcija zapravo može biti štetno. Višak kalcija može izazvati razne bolesti kao što su aritmije, miastenije, gastrointestinalne nelagode (mučnina, povraćanje, zatvor, bol), taloženje kalcija u tkivu i kamence te bezvoljnost i depresiju.