U vrućim ljetnim mjesecima najveći spas u prometnoj gužvi je hladni povjetarac klima uređaja, no nije svaki automobil opremljen tim uređajem, a nerijetko se dogodi i da je isti pokvaren.

Najjednostavniji način da provjerite radi li klima uređaj u vašem automobilu je, naravno, da ga uključite. Uključite ga na najhladnije postavke i, ako klima radi kako bi trebala, povjetarac koji dolazi trebao bi biti hladan, a možda čak i prehladan za dugo sjedenje. Ako se čini da je zrak koji cirkulira kroz auto na ili oko "sobne" temperature, onda je vjerojatno da zrak dobivate samo iz ventilatora, piše N1.

Još jedan način testiranja klima uređaja u vašem automobilu je da sigurno parkirate automobil, podignete poklopac motora i izađete van. Pažljivo slušajte zvukove koji dolaze iz motora koji radi – trebali biste čuti škljocanje. Ovo nije motor, već sama jedinica klime i ta buka znači da radi. Ako nema klika, to može značiti da kompresor sustava ne radi.

Kako radi klima uređaj

Plin za hlađenje putuje od kompresora do kondenzatora. Ovdje se plin hladi svježim zrakom koji prolazi kroz kondenzator, zbog čega postaje tekućina. Prijemnik se koristi za uklanjanje nečistoća iz tekućine dok ona prolazi.

Ekspanzijski ventil omogućuje kontrolu protoka tekućine u isparivaču, što će prilagoditi temperaturu klima uređaja. Isparivač pretvara tekućinu u paru, koju zatim ventilatori upuhuju u automobil. Ciklus ponovno počinje jer rashladno sredstvo ponovno postaje plin i završava natrag u kompresor.

Koliko klima uređaj troši gorivo

Uz sve prednosti, moraju postojati i neki nedostaci, a kod klima uređaja to je potrošnja goriva. Kompresoru je potrebno malo goriva za rad, a uključivanje klima uređaja tijekom vožnje moglo bi povećati vašu potrošnju goriva za 10 posto, dok su kratka putovanja posebno problematična.

Stoga je preporučljivo koristiti klima uređaj samo kada vrućina postane neugodna.

Kako rashladiti svoj automobil bez klima uređaja

Postoji nekoliko "uradi sam" metoda koje će vas spasiti od kuhanja u vrućem automobilu.

Spušteni prozori – neka što više zraka struji kroz automobil. Čak i kada miruje jer i to će malo pomoći.

Upravljanje ventilatorom – ugrađeni ventilatori na vašoj nadzornoj ploči pomoći će, ali pripazite na njihovu temperaturu jer mogli biste osjetiti da samo puše vrući zrak.

Hladna pića – važno je ostati hidriran.

Taktičko parkiranje – potražite parkirno mjesto u hladu ili nabavite sjenilo za kontrolnu ploču koje će odbijati toplinu.

Vlažne krpe – možete ih staviti izravno na sebe, na primjer na zatiljak ako je vrućina stvarno nepodnošljiva. Alternativno, mogu se postaviti iznad ventilatora automobila kako bi ohladili zrak čim izađe iz sustava.

Prijenosni ventilatori – možete ih pričvrstiti na kontrolnu ploču, uključiti u struju i čak nabaviti one koji raspršuju vodenastu maglicu.

Što se pak naknadne ugradnje klima uređaja tiče, vijesti su loše. Mnogi su automobili proizvedeni na takav način da prostor ispod poklopca motora jednostavno ne može primiti cijeli naknadno ugrađeni klima uređaj. Što je još gore, čak i s automobilima koji se mogu prilagoditi, trošak za to bio bi ogroman.