Europska unija ponudila je sinoć Ukrajini vlastiti sporazum o "kritičnim sirovinama", baš u trenutku kada je američki predsjednik Donald Trump izjavio da je Washington blizu sklapanja dogovora s Kijevom o pravima na goleme ukrajinske prirodne resurse, javlja Politico.

Povjerenik EU za industrijsku strategiju Stéphane Séjourné rekao je da je Ukrajini predstavio europsku verziju dogovora tijekom posjeta Kijevu, gdje je izaslanstvo Europske komisije obilježilo treću godišnjicu početka totalne ruske invazije.

Ključna razlika između sporazuma koje nude EU i SAD

"Dvadeset i jedan od 30 kritičnih materijala koji su Europi potrebni može osigurati Ukrajina, i to u obostrano korisnom partnerstvu", rekao je Séjourné, prenosi AFP. Naglasio je i ključnu razliku između EU i SAD-a: "Dodatna vrijednost koju nudi Europa jest da nikada nećemo tražiti sporazum koji nije obostrano koristan."

Trump traži prava na ukrajinske resurse za 500 milijardi dolara

Trump je sve agresivniji u svojim zahtjevima prema Ukrajini kada su u pitanju njezini prirodni resursi. Traži čak 500 milijardi dolara kompenzacije za američku pomoć Kijevu u obrani od ruskog napada.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski do sada je odbio potpisati dva nacrta sporazuma koja je predložila Trumpova administracija. Prema informacijama New York Timesa, ti su dogovori uključivali da Ukrajina odustane od prava na mineralna bogatstva, prihode od nafte i plina te zaradu od luka i infrastrukture u vrijednosti od 500 milijardi dolara.

Trump tvrdi da je konačni dogovor vrlo blizu

"Neću potpisati nešto što će deset generacija Ukrajinaca morati otplaćivati", poručio je Zelenski na konferenciji za novinare u nedjelju. No, Trump je jučer izjavio da je "konačni dogovor vrlo blizu" te da će uključivati "rijetke metale i razne druge stvari".

I zamjenica ukrajinskog premijera, Olha Stefanišina, izjavila je da su Ukrajina i Sjedinjene Američke Države u "završnoj fazi" pregovora o sporazumu koji bi Washingtonu omogućio pristup ukrajinskim mineralnim resursima u zamjenu za sigurnosne garancije. ​

Ukrajina raspolaže ogromnim zalihama ključnih sirovina, od litija do titana, koji su nužni za modernu tehnologiju i vrlo traženi u globalnoj utrci za resursima. Također ima velike rezerve ugljena, nafte, plina i urana, no značajan dio tih resursa nalazi se na teritoriju pod ruskom kontrolom.