Facebook danas ima preko 1,2 milijarde aktivnih korisnika i trenutno je najpopularnija društvena mreža na svijetu.
Iako posljednjih mjeseci sve češće čitamo o tobožnjem "krahu Facebooka" riječ je o klasičnom senzacionalizmu koji rijetko ima temelje u stvarnosti.
Nevjerojatno putovanje
"Bilo je ovo nevjerojatno putovanje i zahvalan sam što sam bio dio te priče. Bilo je nevjerojatno vidjeti način na koji su ljudi uz pomoć Facebooka stvorili stvarnu zajednicu i na razne načine pomagali jedni drugima", rekao je Zuckerberg i otkrio svoje planove za narednih deset godina: Imamo priliku i odgovornost spojiti sve ljude i biti im na usluzi najbolje što znamo".
No, kako je sve započelo?
Zuckerberg je sa svojim cimerima Eduardom Saverinom, Andrewom McCollumom, Dustinom Moskovitzem i Chrisom Hughesom 4. veljače 2004. pokrenuo "Thefacebook". Članstvo je isprva bilo ograničeno isključivo na studente Harvarda, ali to se ubrzo promijenilo.
Nezaustavljivo širenje
Međutim, prvi su problemi nastali samo šest dana nakon pokretanja. Tri harvardska studenta, braća Cameron i Tyler Winklevoss i Divya Narendra, optužila su Zuckerberga za prijevaru rekavši kako ih je namjerno zavarao kako će im pomoći u stvaranju društvene mreže HarvardConnection.com te kako je njihove ideje iskoristio za stvaranje konkurentskog proizvoda.
Studenti su se požalili novinarima The Harvard Crimsona koji su započeli istragu, a kasnije su podigli i tužbu protiv Zuckerberga koji im je 2008. isplatio u dionicama u vrijednosti od 300 milijuna dolara.
U ožujku 2004. Facebook se proširio na sveučilišta Columbia, Stanford i Yale, a nakon toga započelo je nezaustavljivo širenje.
Od studentske sobe do treće najveće tvrtke
Tijekom 2004. predsjednik tvrtke postao je poduzetnik i osnivač Napstera Sean Parker, a iste je godine Facebook preselio u Palo Alto u Kaliforniji. Do kraja 2004., Facebook je imao više od milijun korisnika.
Sljedeće godine, "TheFacebook" je postao samo Facebook, a domenu su kupili za 200 tisuća dolara. Društvena mreža postala je dostupna srednjoškolcima i zaposlenicima nekoliko tvrtki među kojima su i Apple i Microsoft.
Krajem 2006. Facebook je postao dostupan svakoj osobi starijoj od 13 godina koja ima valjanu email adresu. Iste se godine pojavio News Feed koji je korisnicima omogućio praćenje svega što njihovi prijatelji rade. News Feed isprva je izazvao kontroverze, ali kasnije je postao integralni dio servisa.
Do kraja 2009. Facebook je imao 360 milijuna korisnika, a do kraja 2010. čak 608 milijuna. Tvrtka je 9. veljače 2009. korisnicima predstavila "Like".
U studenom 2010. vrijednost Facebooka porasla je 41 milijardu dolara postavši tako treća najveća američka web tvrtka (na prvom i drugom mjestu nalazili su se Google i Amazon).
Krah Facebooka?
Mnogima je tada postalo jasno kako je riječ o fenomenu koji će iz godine u godinu postajati sve veći. Američki predsjednik Barack Obama 2011. posjetio je glavni ured kompanije, a iste godine predstavljen je Timeline, Facebook za iPad i dosegnuli su brojku od 845 milijuna korisnika.
Kupnja Instagrama (9. travnja 2012.) dovukla im je još veći broj korisnika (i medijsku pozornost), a Zuckerberg se 4. listopada pohvalio da Facebook ima više od milijardu aktivnih korisnika.
Ipak, krajem prošle godine sve se aktivnije počelo pričati o "krahu Facebooka" nakon što je i sama tvrtka priznala da tinejdžeri smatraju kako je riječ o društvenoj mreži koja više nije "cool". Često se govori o konkurenciji kao što je WeChat, SnapChat i WhatsApp, ali prerano je govoriti o nekim tektonskim pomacima na tržištu.
Facebook Paper
Isto tako, najnovija istraživanja pokazala su da 73 posto tinejdžera još uvijek svakodnevno koristi Facebook, dnevno bilježe 757 milijuna logiranja na profile, a da je Facebook država, po populaciji bi bila treća najveća u svijetu.
I za kraj, kao mala najava onog što tek dolazi, Facebook je predstavio mobilnu aplikaciju "Paper" koja će isprva biti dostupna samo iOS-u, a radi se o aplikaciji na kojoj možete pratiti vijesti i društvene novosti Facebook korisnika.
Trenutno je dostupna korisnicima iz SAD-a.