Ljeto je vrijeme kada bi hortenzije trebale biti u svom punom sjaju - raskošne, šarene i neodoljive u svakom vrtu. No, ekstremne vrućine i gladni štetnici glavni su krivci za to što njihovi cvjetovi često posmeđe i naglo uvenu.

Izravno sunce je nevidljivi neprijatelj besprijekornim cvjetovima. Naime, hortenzije ne podnose jaku sunčevu svjetlost, osobito onu u popodnevnim satima. Njihove osjetljive latice lako se "sprže", što biljku stavlja pod velik stres. Rezultat je da cvjetovi brže venu, a prevelika izloženost vrućini može čak oštetiti pupoljke za iduću sezonu.

Uz jako sunce, tu su i nezaobilazni puževi golaći i drugi insekti koji se u ovim toplim mjesecima rado goste lišćem i cvjetovima, dodatno ugrožavajući već oslabljene biljke.

No stručnjaci imaju jednostavan, i što je najbolje od svega - besplatan - trik za spas hortenzija.

Namirnica koju svakodnevno bacamo

Vrtlarski tim Bloom Song otkriva kako je riječ o talogu kave koji svakodnevno završava u smeću.

‘Hortenzije uspijevaju kada dobivaju prave hranjive tvari, a talog kave je upravo to – prirodno gnojivo koje hrani tlo i istovremeno odbija puževe‘, ističu stručnjaci.

Naime, talog kave je bogat organskim tvarima i pomaže tlu zadržati vlagu što je ključno za vruće ljetne dane. Također, blago zakiseljuje tlo, što hortenzijama posebno godi. Zanimljivo je i da kiselo tlo potiče pojavu intenzivno plavih cvjetova, čime biljke izgledaju još živopisnije.

Također, puževi, poznati neprijatelji vrtova, ne podnose oštar miris kave pa će u širokom luku zaobići biljku.

Stoga umjesto da talog od jutarnje kave bacate, pospite ga oko svojih hortenzija. Vaše će vam biljke biti zahvalne i ukrasit će vaš vrt bogatijim i trajnijim cvjetovima, a puževi će potražiti obrok negdje drugdje.

Prirodni savjeti

Postoji još nekoliko vrlo učinkovitih prirodnih savjeta koji mogu pomoći hortenzijama da bujno cvatu, dulje traju i budu otpornije na vanjske uvjete.

Domaći kompost obogaćuje tlo, poboljšava strukturu i zadržava vlagu. Malčiranje (npr. sjeckana kora drveta, lišće, slama) održava tlo hladnim i sprječava isušivanje, što hortenzije vole. Malč bi trebali nanijeti u sloju od 5 - 7 cm oko biljke, ali izbjegavajte da dira stabljiku.

Hortenzije mijenjaju boju ovisno o kiselosti tla – kiselije tlo daje plave cvjetove, a alkalno ružičaste. Malo jabučnog octa razrijeđenog s vodom može zakiseliti tlo i potaknuti intenzivnu plavu boju. Stoga ako želite promijeniti boju u atraktivnu plavu, stavite 1 žlicu octa na 4 litre vode i zalijte jednom mjesečno.

Kalcij jača strukturu, stoga su jaja dobra opcija ako želite ojačati strukturu biljke. Dobro osušite ljusku pa ju usitnite u prah i pospite oko hortenzije.

Također, bitno je i kada zalijevate hortenziju. Ako to činite rano ujutro smanjuje se gubitak vode isparavanjem i štiti lišće od gljivičnih bolesti. Ujedno, hortenzije vole stalno vlažno, ali ne i preplavljeno tlo.

A kako bi potaknuli rast novih izbojaka i sprječili prekomjerno širenje biljke koje troši energiju važno je znati kada orezati hortenziju.

Klasična hortenzija (Hydrangea macrophylla) reže se odmah nakon cvatnje, dok se metličasta hortenzija (Hydrangea paniculata) i glatka hortenzija (Hydrangea arborescens) orezuju krajem zime ili početkom proljeća.

Izvor: Dom&Dizajn