Sigurni smo da znate da je kvasac neizostavan sastojak pri pečenju kruha i peciva, ali nismo sigurni da znate i da kvasac može pomoći vašim biljkama da rastu bujnije te da pritom budu i zdravija. Da, dobro ste pročitali, običan kvasac može učiniti čuda u vašem vrtu i pomoći vašim sobnim biljkama.

Zašto je kvasac dobar za biljke? Prvenstveno, kvasac je bogat izvor hranljivih tvari koje mogu koristiti biljkama. Kvasac sadrži vitamine B, koji su ključni za metabolizam i opće zdravlje biljaka. Tu su i aminokiseline, temelji građe proteina, koji su neophodni za rast i razvoj biljaka. Mikroelementi, poput kalija i fosfora, važni su za cvjetanje i rast plodova. Na kraju, tu su i prirodni hormoni rasta, koji mogu stimulirati razvoj korijena i nadzemni dio biljke.

Valja napomenuti da kvasac može pomoći u poboljšanju strukture tla i povećanju broja korisnih mikroorganizama u zemlji.

Kvasac možete iskoristiti na nekoliko načina da biste pomogli vašim biljkama da bujaju. Jedan od njih je pripravak otopine za zalijevanje, što je najčešći i najjednostavniji način. Trebat će vam 1 žličica suhog pekarskog kvasca (ili 20 g svježeg), 1 litra mlake vode i (opcija) 1 žličica šećera. (Šećer hrani kvasac i ubrzava proces.)

Kvasac (i šećer, ako ćete ga koristiti) otopite u mlakoj vodi. Miješajte otopinu dok se kvasac potpuno ne otopi. Otopinu ostavite neka odstoji 2 do 3 sata, nakon čega ulijte otopinu u 5 do 10 litara vode (ovisno koliko biljaka imate za dohraniti). Ovakvu otopinu koristite za zalijevanje vaših biljaka jednom svaka dva tjedna.

Drugi je način direktno dodavanje kvasca u zemlju - ali budite pritom oprezni. Neki vrtlari prakticiraju posipanje male količine suhog kvasca direktno na površinu zemlje oko biljaka. Međutim, ovo treba raditi s oprezom i u malim količinama, jer prevelika koncentracija kvasca može biti štetna. Trik je u tome da se kvasac razgrađuje u zemlji i tako otpušta hranjive tvari za biljku.

Kvasac možete koristiti i kao aktivator komposta, jer on može ubrzati proces kompostiranja zahvaljujući mikroorganizmima koje sadrži. Dodajte malo otopine kvasca u vaš kompost da potaknete bržu razgradnju organskih tvari.

Želite li da kvasac pomogne vašim biljkama da ljepše i raskošnije procvjetaju, uz kvasac i vodu možete dodati i malo meda ili šećera (u vrlo malim količinama). Odlučite li se na prskanje listova vaših biljaka, koristite razblaženu otopinu kvasca. To će pomoći u jačanju imuniteta biljaka i zaštititi ih od nekih gljivičnih oboljenja.

Važno je upozoriti da je razblaživanje otopine ključno: nikad ne koristite nerazblaženu otopinu jer biste njome mogli spaliti korijen biljke. Također, kvasac ne koristite prečesto - najviše jedan do dva puta mjesečno. I svakako pratite kako vaše biljke reagiraju na kvasac: ako primijetite bilo kakve negativne promjene, odmah odustanite od uporabe.

Imajte na umu da kvasac nije zamjena za gnojivo. Iako je koristan, kvasac ne sadrži sve hranljive tvari koje su biljkama potrebne, upozoravaju na portalu Mogu ja to sama. Koristite ga isključivo kao dodatak redovnoj brizi o biljkama, piše Dom&Dizajn