Izrael je odmah nakon pada Bashara al-Asada napao gotovo 500 vojnih ciljeva u Siriji, uništivši mornaricu te, prema vlastitim tvrdnjama, eliminirao 90% poznatih sirijskih projektila zemlja-zrak.

Međutim, zauzimanje najvišeg vrha Sirije, planine Hermon, moglo bi se pokazati kao jedno od najtrajnijih postignuća, piše CNN.

Unatoč tome, izraelske vlasti inzistiraju da je okupacija privremena.

"Ovo je najviša točka u regiji, s pogledom na Libanon, Siriju i Izrael," izjavio je Efraim Inbar, direktor Jeruzalemskog instituta za strategiju i sigurnost (JISS). "Strategijski je iznimno važna. Planinama nema zamjene."

Vrh planine Hermon nalazi se u Siriji, unutar tampon-zone koja je pedeset godina razdvajala izraelske i sirijske snage. Prošlog vikenda izraelske trupe preuzele su kontrolu nad tim područjem. Prije toga, vrh je bio demilitariziran i pod nadzorom UN-ovih mirovnih snaga – na najvišoj stalnoj poziciji koju te snage drže na svijetu.

Zapovijed vojsci da se pripreme za teške zimske uvjete na planini

Izraelski ministar obrane, Israel Katz, u petak je zapovjedio vojsci da se pripremi za teške zimske uvjete na planini. "Zbog razvoja situacije u Siriji, od iznimne je sigurnosne važnosti zadržati našu kontrolu nad vrhom planine Hermon," stoji u njegovoj izjavi.

Prema sirijskoj aktivističkoj skupini Voice of the Capital, izraelske snage napredovale su i dalje od vrha Hermona, do Beqaasema, otprilike 25 kilometara od glavnog grada Sirije. CNN nije mogao neovisno potvrditi te tvrdnje, dok je glasnogovornik izraelske vojske odbacio tvrdnje o "napredovanju prema Damasku".

Izrael je osvojio Golansku visoravan, stratešku uzvisinu na jugozapadu Sirije koja graniči s planinom Hermon, tijekom rata 1967. godine i otad je okupira. Sirija je pokušala vratiti to područje iznenadnim napadom 1973., ali bez uspjeha. Izrael je 1981. godine anektirao tu teritoriju, što je ilegalno prema međunarodnom pravu, iako su Sjedinjene Države priznale izraelski suverenitet nad Golanskom visoravni tijekom administracije Donalda Trumpa.

Izrael desetljećima drži niže padine, upravlja čak i skijalištem

Izrael već desetljećima drži niže padine Hermona te tamo čak upravlja i skijalištem, dok je vrh do sada ostao unutar granica Sirije.

"Nemamo namjeru uplitati se u unutarnje poslove Sirije," rekao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu u videu nekoliko dana nakon bombardiranja sirijskih ciljeva i zauzimanja tampon-zone. "Ali svakako namjeravamo poduzeti sve potrebne mjere kako bismo osigurali našu sigurnost."

Vrh Hermona strateška je prednost pod izraelskom kontrolom. Na visini od 2814 metara, viši je od bilo koje točke u Siriji ili Izraelu, a niži samo od jednog vrha u Libanonu.

"Ljudi ponekad kažu da zemlja nije važna u doba projektila – to jednostavno nije istina," tvrdi Inbar.

U akademskom radu iz 2011. godine, Inbar je opisao brojne strateške prednosti Hermona.

Zašto je planinski vrh tako važan za Izrael

"On omogućuje elektronički nadzor duboko unutar sirijskog teritorija, pružajući Izraelu kapacitet za rano upozorenje u slučaju napada," napisao je. Napredne tehnološke alternative, poput zračnog nadzora, prema njegovim riječima, nisu usporedive. "Za razliku od instalacija na planini, te alternative ne mogu nositi tešku opremu poput velikih antena i mogu biti srušene projektilima zemlja-zrak."

Osim toga, vrh je udaljen samo 35 kilometara od Damaska, što znači da kontrola nad padinama Hermona – sada također pod kontrolom izraelske vojske – omogućuje dosezanje sirijskog glavnog grada artiljerijskim topovima.

Što kaže novi sirijski lider

Sirijski pobunjenički vođa Mohammad al-Golani u subotu je optužio Izrael za "prelazak granica" svojim akcijama u Siriji, s time da je jasno dao do znanja da nije zainteresiran za sukob s Izraelom, dok su susjedne zemlje pozvale Izrael na povlačenje sa svih sirijskih teritorija.

Nakon sastanka u Aqabi s dužnosnicima Turske, Iraka, Egipta i Europske komisije, zamjenik jordanskog premijera Ayman Safadi optužio je Izrael za pokušaj iskorištavanja vakuuma moći u Siriji. Safadi je upozorio da je stabilnost Sirije "stup sigurnosti regije" te da Izrael, nepoštujući sirijski suverenitet, riskira "eksploziju situacije."

"Vojska bi najradije ostala tamo"

Netanyahu je, s druge strane, inzistirao da je njegova "ruka ispružena" prema novoj vladi u Siriji. No, u svijetu nakon 7. listopada, on i drugi izraelski sigurnosni dužnosnici jasno su dali do znanja da neće riskirati sigurnosne prijetnje.

"To nam prvenstveno donosi sigurnost," rekao je umirovljeni brigadni general Israel Ziv o izraelskim operacijama u Siriji. "Naučili smo što se događa u drugim zemljama kada terorističke organizacije dođu u posjed vojne opreme."

Netanyahu je također naglasio da je okupacija privremena. "Izrael neće dopustiti da džihadističke skupine popune taj vakuum i prijete izraelskim zajednicama na Golanskoj visoravni napadima sličnima onima 7. listopada," rekao je. Njegov uvjet za povlačenje je uspostava sirijskih snaga koje su "posvećene sporazumu iz 1974." i mogu jamčiti sigurnost na granici.

Kada bi se to moglo ostvariti, zasad nije poznato.

"Povlačenje je politička odluka," zaključio je Inbar. "Vojska bi najradije ostala tamo."