Veljača je mjesec kada se priroda polako, ali sigurno budi iz ‘zimskog sna’, a s njom i pčelinje zajednice. Iako su pčele još uvijek više ili manje uglavnom u klupku, pčelari već počinju s pripremama za novu sezonu.

Što sve trebaju obaviti u veljači?

Prije svega vizualni pregled. Tijekom toplijih dana provjerava se vanjski izgled košnica. Jesu li cijele, jesu li dobro pričvršćene, ima li izleta pčela u vrijeme toplijih dana? Slušanje i osluškivanje je uobičajena pojava na pčelinjacima u veljači. Približite uho košnici. Zujanje pčela je znak života.

Provjera težine nije zadatak samo tijekom sezone medenja. Ako imate vage ispod košnica, provjerite imaju li pčele dovoljno zaliha potrebne hrane do toplijih dana u godini i dolaska prve paše, prenosi Agroklub.

Kontrolna ploča ne stavlja se samo prije uzimljavanja zajednica. Stavite ju na podnicu kako biste pratili količinu mrtvih pčela i općenito stanje zajednice.

Priprema za proljetnu pašu

Dopuna zaliha hrane dio je zadataka pčelara ako pčele nemaju dovoljno meda, dodajte im pogaču ili sirup. Čišćenje oko košnica neka bude rutinski posao i u veljači. Uklonite sve što bi moglo privući miševe ili druge štetočine.

Priprema opreme za novu sezonu neka bude prioritet. Provjerite i popravite svu opremu koja će vam trebati u proljeće (okviri, nastavci, zaštitna odjeća).

Užičavanje okvira i utapanje satnih osnova bit će odrađeno ležernije ako se ne odrađuje u zadnji trenutak.

Preventivne mjere

Zaštita od varoe spada u važnije poslove, pa ako je potrebno, provedite tretman protiv varoe.

Priprema za proljetnu grabež u veljači je itekako bitna. Jačina zajednice tijekom tog mjeseca ne znači da je otporna na grabež. Budite oprezni pri otvaranju košnica i izbjegavajte ostavljanje otvorenih okvira s medom.

Ostali radovi

Higijenske pojilice trebali bi početi postavljati već tijekom veljače, pa ako niste pripremite se, kako bi pčele imale dovoljno vode.

Planiranje proljetnih pregleda i vođenje nužne evidencije svake košnice neka bude dio vaše rutine. Odredite kada ćete obaviti prve detaljne preglede košnica i uvrstite to u svoj kalendar.

Upamtite da minimalno otvaranje košnica sad u veljači kao pravilo vrijedi dvostruko. Košnice se sada otvaraju samo u slučaju nužde ili prihrane.

Bespotrebno otvaranje košnica može ohladiti leglo i uzrokovati stres pčelama. Pregledi treba biti kratki i efikasni. Ako već i otvarate košnicu, budite brzi i pažljivi kako ne biste prehladili leglo. Zaštitite pčele od hladnog vjetra.

Užičavanje okvira

Užičavanje okvira je važan korak u pripremi za novu sezonu. Sastoji se od postavljanja žice na okvir kako bi se omogućilo pčelama da grade saće.

Postupak:

Priprema okvira: Okviri se očiste i provjere.
Postavljanje žice: Žica se proteže preko okvira i učvršćuje čavlićima ili specijalnim stezaljkama.
Zatezanje žice: Zateže se pomoću užičavača kako bi bila čvrsta i ravna.
Utiskivanje žice u satnu osnovu: Nakon što se satna osnova postavi na okvir, žica se grije pomoću struje utapača žice u satnu osnovu (zvrk / trafo) snage od cca 50 W/12 V i ulazi u vosak kako bi se bolje pričvrstila.

Pogače

Pogače su posebna vrsta hrane za pčele koja se koristi u periodima kada nema dovoljno prirodne paše. Obično se sastoje od šećera, meda, polena i drugih dodataka. Neki pčelari u nedostatku meda i mednih okvira za prihranu ih kupuju, a neki ih rade sami.