Federalno ministarstvo kulture i sporta organiziralo je događaj nazvan "Kupres u Sarajevu". Na obali Maka Dizdara bili su gosti iz Kupresa, područja bogate tradicije, živopisne i duboko ukorijenjene baštine. Pripremili su raznolik umjetnički program te bogatu gastronomsku ponudu.

Uz zvuke tradicionalne glazbe, poseban naglasak stavljen je na običaj košnje, koji nadilazi svakodnevicu i predstavlja snažan simbol predanosti i suživota čovjeka s prirodom.

"Kupreška kosidba" nije samo događaj kupreškog kraja, već i simbol kulturnog identiteta i očuvanja nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine.

Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević kazala je da u okviru obilježavanja Dana europske baštine nastoje predstaviti općine i gradove Bosne i Hercegovine. Danas je tako uputila prigodne riječi dobrodošlice gostima iz Kupresa, o kojem se, kako je istaknula, mnogo zna, jer je to područje poznato diljem svijeta.

Na događaju je sudjelovao i kosac u narodnoj nošnji, u pratnji svoje "kupelice" – djevojke također u nošnji – te je prikazan običaj kosidbe. Djevojke u narodnim nošnjama također su pjevale i plesale, a nastupile su i ženska vokalna skupina "Ivančice" te zbor župe Svete Obitelji.

Ravnateljica Hrvatskog doma Kupres Marina Lozančić izjavila je kako su prošlog tjedna u Kupresu proglasili pobjednika – kosbašu, najboljeg kosca. Riječ je o viteškoj, višestoljetnoj igri, natjecanju u košnji koje se održava svakog srpnja u Kupresu.

"Dani kosidbe", u narodu poznati kao Strljanica, uvršteni su na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine i kao takvi se u Kupresu pomno njeguju i održavaju. Tijekom natjecanja u košnji ocjenjuju se posebne kvalitete, a na kraju se proglašava najbolji kosac – kosbaša", kazala je Lozančić.

Dodala je i kako su za kupreški kraj specifični pjesma i kolo. Za večerašnji događaj pripremljeni su neki od najpoznatijih kupreških napjeva koji govore o nekadašnjem načinu života u tom kraju – od prehranjivanja obitelji, košnje, težačkog života u surovom, hladnom podneblju gdje su se ljudi ljeti pripremali za dugu i tešku zimu.

Gosti iz Kupresa priredili su i degustaciju nekoliko vrsta sireva – kravljeg, kozjeg i ovčjeg, sve domaće proizvodnje. Pripremili su i domaći sok te liker od aronije.

Lozančić je podsjetila i kako je Kupres 2017. godine ušao u Guinnessovu knjigu rekorda kao mjesto koje je okupilo najveći broj osoba s istim imenom – Ivan. Na jednom mjestu tada ih je bilo 2.325. I tom događaju posvetili su dio večerašnjeg programa. Priređena je i prigodna izložba te predstavljeni dijelovi sadržaja iz gradske knjižnice u Kupresu, kao i starine iz tamošnjeg etnografskog muzeja.