Ruski su pregovarači na mirovnim pregovorima u Istanbulu zatražili da, prije nego što pristanu na prekid vatre, Ukrajina povuče svoje snage iz svih ukrajinskih područja koje svojata Moskva, rekao je visoki ukrajinski dužnosnik upoznat s pregovorima. Taj zahtjev, uz ostale koji su izneseni u petak, izlazi izvan okvira nacrta mirovnog sporazuma koji je SAD predložio prošli mjesec nakon konzultacija s Moskvom.

Prvi izravni pregovori u Istanbulu između dviju strana u tri godine završili su dogovorom o razmjeni ratnih zarobljenika, bez sporazuma o prekidu vatre.

Prvi uvjet je da se ukrajinska vojska skroz povuče iz četiri regije koje svojata Rusija

Prema ukrajinskom dužnosniku, Rusi su kao uvjete za mirovni sporazum predložili povlačenje ukrajinskih vojnika iz Donecka, Zaporižja, Hersona i Luhanska i tek nakon toga bi došlo do prekida vatre.

Rusija većim dijelom kontrolira sve te regije, no ukrajinska vojska se još uvijek bori u nekim dijelovima.

Rusi traže i da se ti teritoriji međunarodno priznaju kao ruski

Moskva nadalje traži da međunarodna zajednica prizna pet područja Ukrajine kao ruska. Uz Doneck, Luhansk, Zaporižje i Herson traži se i priznavanje Krima, anektiranog 2014., kao dijela ruskog teritorija.

U američkom prijedlogu nalazi se "de jure" (zakonsko) priznavanje samo za Krim i "de facto" (činjenično) priznanje za dijelove ostalih regija pod ruskom kontrolom.

Treći veliki uvjet je odricanje prava na ratnu odštetu

Moskva je tražila da se sve strane odreknu prava na ratnu odštetu, dok SAD traži da Ukrajina dobije nadoknadu.

Ukrajinski dužnosnik je rekao da su ruski pregovarači te zahtjeve iznijeli usmeno, a ne napismeno.

Ukrajina je ocijenila da je ruska pregovaračka pozicija u Istanbulu pokazala da Moskva nije ozbiljna u vezi s postizanjem mira, a europski saveznici Kijeva traže od američkog predsjednika Donalda Trumpa da nametne nove sankcije Rusiji.

Kijev i europski saveznici sastavili su alternativni prijedlog prema kojem bi prvo nastupio prekid vatre, a tek onda počeli pregovori. Također odbijaju rasprave o teritorijalnim pitanjima do neke kasnije faze.