Rajčice spadaju u skupinu voćaka i nemoguće ih je čuvati tijekom cijele zime, ali već u proljeće idu u prodaju. A sigurni smo da ste se svi barem jednom zapitali neminovno pitanje modernog doba - kako znati je li rajčica prskana?

Kako biste utvrdili ima li povrće ili voće pesticide, možete otvoriti rajčicu i pogledati unutrašnjost. Obično rajčice s toksinima imaju žućkaste pruge, sa žutim "dijelom" u sredini. Isto tako, obratite pažnju da rajčice nisu iste veličine i izgledaju identično, jer ona koja izgleda kao da je "nacrtana" po istom modelu, sasvim sigurno nije prirodna. Izbjegavajte pakirano voće, ono je gotovo u pravilu iz proizvodnje u kojoj su obilato korišteni kemija i pesticidi. Ako rajčica ne izgleda "savršeno", ako ima brazde, smeđe šare ili neke od njih izgledaju "uvrnuto", najvjerojatnije se radi o nešpricanoj rajčici, piše Krstarica.

Rajčica je inače biljka koju ćete pronaći u gotovo svakom povrtnjaku. Relativno se lako uzgaja i daje velike, crvene, sočne plodove. Evo nekoliko dobrih savjeta koji će vam pomoći da izvučete maksimum iz sadnje rajčica.

Evo što morate znati o sadnji i uzgoju rajčice.

Vrsta

Uvijek je dobro pitati stručnjaka koja je vrsta rajčice najbolja za vaše uvjete uzgoja. Primjerice, na otvorenom prostoru s puno sunca ili na balkonu. Samo zato što se određena sorta prodaje u svim rasadnicima, ne znači da će dobro rasti u svim uvjetima.

Priprema tla

Pazite da tlo nije tvrdo ili zbijeno. Novi korijenski sustav neće moći rasti i prodrijeti kroz zbijeno tlo, čineći proces duboke sadnje beskorisnim. Zemlju najprije prekopajte dok ne postane rahla, a zatim možete dodati kompost.

Sadnja

Bez obzira jesu li biljke kupljene u trgovini ili ste ih sami posadili, uvijek ih ostavite jedan do tri dana prije sadnje. To omogućuje gornjem dijelu biljke da raste prema gore. Posadite korijen i polovicu biljke rajčice u tlo. Ovakav način sadnje ojačat će biljku.

Još jedna sjajna ideja je posaditi prezrele rajčice. Da, stvarno radi! Prije nego što stare rajčice bacite u smeće, trebali biste ih iskoristiti za nešto praktičnije. Rajčice narežite na kriške i stavite u zemlju u loncu. Nakon toga dodajte zemlju na vrh. Trebat će sporadično 1-2 tjedna da ponovno izraste, nakon čega ga možete presaditi.

Postoje dva načina duboke sadnje rajčice: metoda rupe i metoda bočne sadnje u jarak.

Metoda duboke rupe

Metoda duboke rupe je najčešća, ali može biti teška u zbijenom tlu. Rupa bi trebala biti dovoljno duboka da zakopa veći dio stabljike, do malo ispod vrha lišća.

Rov metoda - bočna sadnja

Metoda rova ​​idealna je ako je vaše tlo malo zbijeno ili ako ne možete iskopati rupu dovoljno duboku da u nju stanu pune dvije trećine biljke rajčice. Jarka bi trebala biti duboka oko 15 centimetara, a duljina bi trebala odgovarati dvije trećine visine biljke rajčice. Položite biljku rajčice na bok pod blagim kutom tako da gornji listovi budu otkriveni, nasipajući zemlju oko stabljike. Biljka će se s vremenom ispraviti rastući prema suncu. Potpore, poput greda ili stabljika, pomoći će rajčicama da rastu uspravno. Kada koristite metodu sadnje u rov, ili pričekajte da biljka izraste uspravno prije postavljanja nosača poput kaveza ili postavite kolac uz vodoravnu stabljiku i pričekajte da se ispravi prije nego što je vežete za kolac.

Zaštita

Kako biste zaštitili biljke od vjetra, ogradite ih žicom duljine 5 metara na udaljenosti od oko 25 centimetara promjera od stabljike.

Zalijevanje

Kada sadite rajčice, na vama je da ih dobro zalijete. Dobro zalijevanje potiče rast korijena i širenje prema dolje - to je upravo ono što želite iskoristiti kada rajčicu sadite duboko. Obavezno dobro zalijevajte tijekom vegetacije kako biste održali jak, zdrav korijenski sustav.