Međutim, kriza ni izdaleka nije riješena pa su tako helikopteri i tijekom jučerašnjeg dana pokušavali u potpunosti spriječiti probijanje vode na dijelu Kopanice, dok su snage na tlu i dalje utvrđivale drugu crtu obrane prema Orašju na magistralnoj cesti prema Tuzli. No, usporavanje vodene bujice i opadanje vodostaja pokazalo je prave razmjere kataklizme – cjelokupna sela na prostoru Posavine u potpunosti su pod vodom, uništena su gospodarstva, usjevi, stočni fond i sve ono od čega je ovaj kraj praktično živio i za što su njegovi stanovnici teškom mukom u poratnim godinama radili. No, Posavljaci su tvrd orah, to znaju svi, baš kao što znaju da će se i ovaj put izdići iznad svega, a da je tomu tako, pokazuje i činjenica da su proteklih dana, baš kao i jučer, složno i bez mnogo panike i galame radili na spašavanju onoga što se spasiti može.
Akcija iz zraka
Jedan od onih koji je već danima na crti obrane od poplava je i Iljo Dominković koji je za naš list iz prve ruke prepričao razmjere apokalipse koja je zadesila ovaj kraj, a posebno je teško na području Vidovice i Kopanice, kao i na cjelokupnom zapadnom dijelu Posavske županije oko Domljevca, Šamca i Odžaka. Upravo je u tom dijelu Sava također probila nasip te su u potpunosti poplavljena sela Prud, Osiječak, Trnjak, Gornja Dubica, Svilaj.
-Što se tiče akcije ne području Kopanice, do sada je izbačeno više od 40 metalnih ježeva, kao i sve što je teško, poput kontejnera. Smanjen je protok vode na ovu stranu iako još nije zatvoren, a zbog pada vodostaja Save sve dolazi do nivelacije i smanjenja razlike u protoku, pojasnio je Dominković, istaknuvši kako optimizam svakako postoji, iako opasnost nije prošla, jer se voda nalazi na par stotina metara od velikog nasipa koji brani Orašje.
Ono što pak zabrinjava je što mještani niza poplavljenih sela i dalje upozoravaju kako nemaju vode te bi spasilačke ekipe što prije trebale učiniti dodatne napore kako bi se probili do onih kojima je sada pomoć najpotrebnija.
-Radimo na terenu konstantno. Ima mnogo obitelji, djece i starih o kojima treba brinuti. Molimo da nam dođe epidemiolog da nas uputi kako se zaštititi od raznih epidemija kako situacija ne bi izmakla kontroli, upozorila je Anđelka Jović, jedna od volonterki iz Orašja.
Apel za pomoć
Zbog činjenice da na stotine krupne i sitne stoke pluta po seoskim poplavljenim dvorištima i gospodarskim objektima, načelnik općine Domaljevac-Šamac Željko Josić uputio je apel domaćoj i svjetskoj javnosti da im pomognu jer sami nisu u mogućnosti riješiti problem.
Ističe kako su u kritičnoj situaciji, a pojedine lešine su se već počele raspadati zbog čega prijeti izbijanje zaraza.
-Mi nemamo kapaciteta niti smo opremljeni sami riješiti ovaj problem upozorio je Josić
I s brčanske strane radi se sve kako bi se Sava obuzdala i spriječio daljnji dotok vode.
Gradonačelnik Brčko Distrikta Ante Domić potvrdio je kako probijeni dio savskog nasipa nije u potpunosti začepljen, ali je dobra vijest što je smanjeno istjecanje vode čime je otklonjena opasnost da se bujica proširi na druga mjesta u Distriktu.
-S bočnih strana smo smanjili bujicu, ali ne značajno. Vodostaj Save se smanjuje, kao i izlijevanje vode. Stanje je i dalje teško, jer nije riješen krucijalni problem, ali je dobro da je smanjeno istjecanje vode, rekao je Domić.
Situacija je nešto bolja i u Bijeljni, gradu koji je proteklih dana pretrpio jedan od najvećih udara i čiji su građani sada sigurni, iako je pomoć u potrepštinama, a pogotovo u pitkoj vodi, itekako potrebna
-Nasipi su sigurni i rijeka Sava ne prodire više u Semberiju, objavio je jučer gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić naglasivši kako je u poplavljenom području kod Rače voda je 1,3 metra viša od razine Save, zbog čega će na prijedlog stručnjaka i uz odobrenje Republičkog kriznog stožera biti presječen dio nasipa kako bi voda iz poplavljenih sela otekla u Savu i Drinu.
U Doboju se pak već krenulo u čišćenje grada, pri čemu se posebna pozornost usmjerava na sprječavanja epidemije zaraznih bolesti.
Povjerenik Stožera za izvanredne situacije za Doboj, general Momir Zec, potvrdio je kako će se u idućem razdoblju raditi na osiguranju vodoopskrbe, kao i puštanja električne energije, a za to vrijeme mehanizacija će raditi na skupljanju i izvozu nagomilanog smeća.
Unatoč činjenici da izravna borba s vodom daje rezultate, u idućim danima svakako će biti od ključne važnosti napraviti plan sanacije uništenih područja kao i pomoći svima onima koji i dalje oskudijevaju s pitkom vodom, hranom i lijekovima. Hoće li institucije države i entiteta složno i sinkronizirano odgovoriti na ovaj izazov, ili će se većina posla i dalje obavljati kroz solidarnost građana ostaje za vidjeti.
Brojna klizišta
Veliku opasnost i dalje predstavljaju brojna klizišta, a prema svemu sudeći, i dalje je najteže na prostoru Tuzle. U općini Banovići u posljednja 24 sata prijavljena su 32 nova klizišta, a u općini Kalesija 31 novo klizište.
Po informacijama iz Federalnog ministarstva prometa i veza, na magistralnoj cesti M17, dionici Kosova, između Maglaja i Doboja, stvorio se nasip koji je formirao jezero, a što prijeti pokretanjem klizišta.
U općini Teočak je ukupno prijavljeno 87 klizišta, gdje je ugroženo 48 stambenih objekata. Totalno je uništeno sedam stambenih i 15 pomoćnih objekata.
Piše: Dario Pušić