Američki i kineski dužnosnici ovog će tjedna započeti pregovore u pokušaju da smire trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija.

Kako je potvrdilo kinesko ministarstvo vanjskih poslova, kineski potpredsjednik vlade He Lifeng sudjelovat će u razgovorima koji će se održati u Švicarskoj od 9. do 12. svibnja. U ime Sjedinjenih Američkih Država pregovore će voditi ministar financija Scott Bessent i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer, priopćili su njihovi uredi.

Od povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, njegova administracija uvela je nove carine na kinesku robu, s povećanjima do čak 145%. Kina je odgovorila protumjerama, uvođenjem carina do 125% na određene američke proizvode.

No, analitičari za međunarodnu trgovinu kažu za BBC kako očekuju da će pregovori potrajati mjesecima. Ovo je prvi visoki susret predstavnika dviju zemalja otkako je kineski potpredsjednik Han Zheng u siječnju prisustvovao Trumpovoj inauguraciji.

Američki ministar financija Scott Bessent rekao je za Fox News da se veseli pokušaju uravnoteženja međunarodnog ekonomskog sustava u korist SAD-a. "Mislim da će ovo biti fokusirano na smirivanje tenzija, ne na postizanje velikog trgovinskog dogovora. No, prvo moramo deeskalirati da bismo mogli ići naprijed", rekao je.

Kinesko ministarstvo trgovine istaknulo je kako SAD, ako želi pregovorima riješiti spor, mora priznati ozbiljne negativne posljedice jednostranih carinskih mjera, ne samo za Kinu nego i za ostatak svijeta.

Pregovori bi mogli potrajati

Kineski državni mediji javljaju da je Peking odlučio ući u pregovore nakon što je pažljivo razmotrio očekivanja međunarodne zajednice, interese Kine i apele američkih poduzeća. Dodaju i kako je Kina otvorena za razgovor, ali i spremna nastaviti trgovinski rat "do kraja" ako to bude nužno.

Trgovinski rat izazvao je velike potrese na svjetskim financijskim tržištima i narušio globalnu trgovinu. Dvoje stručnjaka za trgovinu reklo je za BBC da nisu posebno optimistični oko brzog napretka u pregovorima.

"Negdje se mora početi, pa ne kažem da to nije korisno. Samo sumnjam da će ovo biti onaj veliki trenutak koji svi očekuju", rekla je Deborah Elms, voditeljica trgovinske politike u Zakladi Hinrich.

"Možemo očekivati puno pregovaranja naprijed-natrag, baš kao što je bilo 2018.", rekao je Henry Gao, profesor prava na Sveučilištu za menadžment u Singapuru i bivši kineski pravnik u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Dodao je kako bi se pregovori mogli razvlačiti mjesecima, pa i više od godinu dana.

Financijska tržišta u kontinentalnoj Kini i Hong Kongu zabilježila su rast u srijedu, potaknuta najavom pregovora i mjerama kineskih vlasti za potporu gospodarstvu. I američki burzovni indeksi u terminskom trgovanju zabilježili su rast, što ukazuje na pozitivan početak trgovinskog dana.

Ulagači također s nestrpljenjem iščekuju novu odluku američke središnje banke o kamatnim stopama, koja bi trebala biti objavljena tijekom srijede poslijepodne.