Na pragu je još jedna vegetacijska sezona, ali radovi u voćnjacima ni u zimskim mjesecima ne izostaju. Od svih zadataka i obaveza posebnu pažnju treba posvetiti rezidbi.

S obzirom na to da predstavlja važnu pomotehničku mjeru koja se na vrijeme, pravilno i redovno treba primjenjivati u voćnim nasadima, bitno je istaknuti da je ne može baš svatko ni obavljati. Osim poznavanja voćne vrste koja se orezuje, postoji niz faktora koji utječu na njenu kvalitetu.

Prema riječima stručnjaka za voćarstvo Mihajla Žikića, razlikuju se dva tipa rezidbe: uzgojna i rezidba na rod.

"Uzgojna se obavlja u prve tri do četiri godine radi formiranja krune, dok se rezidba na rod obavlja kada voćka krene rađati i to u svrhu reguliranja plodnosti, kvalitete roda i održavanja uzgojnog oblika", ističe Žikić i dodaje da se voćne vrste ne režu na isti način zbog pozicije rodnih pupova na rodnim granama.

Koje temperature su idealne za rezidbu?

Kako dalje napominje, kod jabučastih voćnih vrsta rodni pupovi su na vrhovima rodnih grana, a postoje i takozvani rodni kolači, dok se kod koštičavih voćki razlikuju svibanjske kitice, kratke i duge rodne grane. Ono na što posebno želi skrenuti pažnju je činjenica da proizvođači koji sami orezuju svoje voćnjake trebaju dobro poznavati ove morfološke karakteristike voćaka kako bi pravilno orezali nasad.

"S rezidbom se počinje na jesen nakon završetka vegetacijskog razdoblja, a završava se u rano proljeće kada vegetacija ponovo počinje. Stoga su idealni klimatski uvjeti za obavljanje ove pomotehničke mjere temperature od 5 do 10 oC, pa čak i do -2 oC", kaže on.

Treba istaknuti da se rezidbom uklanjaju sve bolesne i polomljene grane, one koje se križaju i koje idu ka zemlji, dok se kod šljive i višnje vodopije skraćuju radi boljeg grananja.

"Uvijek je prilagođavamo nasadu, a to znači da ako je bila rodna godina, onda će biti jača kako ne bismo nasad previše opteretili rodom. Kod koštičavog voća važi pravilo da jedne godine bude jača, druge godine slabija rezidba, dok se recimo prilikom guste sadnje jabuke ona orezuje na dva pupa."

Obavezna dezinfekcija škara

Dezinfekcija škara koje se koriste prilikom rezidbe je obavezna posebno u voćnjacima u kojima je prisutna Erwinia amylovora. U tom slučaju se dezinfekcija obavlja nakon svakog reza. Orezane grane se po pravilu iznose iz nasada.

"Rezidba je vrlo kompleksan posao i zahtijeva posebnu stručnost i znanje. Imali smo dosta slučajeva proteklih godina da su proizvođači sami pokušavali orezati, međutim to je na kraju ispalo jako loše, pa je trebalo nekoliko godina kako bi se šteta sanirala. Iz tog razloga, trebaju je obavljati stručni ljudi."

Kako struka nalaže, nakon rezidbe trebalo bi nasad istretirati bakrenim preparatima kako bismo rezove dezinficirali i zaštitili ih prije svega od bakterijskih, ali i drugih infekcija.

Važno je znanje i iskustvo

"Jedno od osnovnih načela je formiranje uzgojnog oblika od samog početka. Ako se to ne učini kako treba, teško se kasnije to može ispraviti", naglašava Goran Adamović koji ima dugogodišnje iskustvo u rezidbi.

Kako dalje ističe, pustimo li da se rodna grana izduži, onda se sokovi u njoj ne vraćaju, već grana rađa samo izvan, ali ne i unutar krošnje. Iz tog razloga je prilikom obavljanja ovog posla neophodno znanje, ali i iskustvo kako bi nam biljka uzvratila dobrim i kvalitetnim prinosom.

"Lake i dobre škare, volja i znanje. To je sve što vam treba prilikom rezidbe", zaključuje ovaj voćar.
Izvor: Agroklub.com