Predsjedništvo Bosne i Hercegovine jučer je, s dva glasa za i jednim protiv, usvojilo zaključak kojim se osuđuje postupanje vlasti entiteta Republika Srpska i predsjednika tog entiteta Milorada Dodika prema njemačkoj ministrici za Europu i klimu, Anne Luhrmann, koja je proglašena nepoželjnom osobom u RS-u, prenosi Anadolu.

Podijeljena odluka o protupravnom postupanju vlasti RS-a

"Riječ je o protupravnom postupanju kojim je ministrica Luhrmann proglašena nepoželjnom osobom (persona non grata), što je, uz upotrebu represivnih mjera, rezultiralo njezinim izgonom iz tog entiteta i ograničavanjem kretanja", navodi se u priopćenju iz ureda člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, koji je inicirao izvanrednu sjednicu zbog ovog incidenta koji se dogodio početkom travnja.

Za zaključke su glasali Bećirović i Željko Komšić, dok je predsjedateljica Predsjedništva Željka Cvijanović bila protiv, izvijestili su lokalni mediji.

Ustavne nadležnosti u vanjskoj politici isključivo na državnoj razini

U zaključcima se ističe kako je "vođenje vanjske politike prema Ustavu BiH u isključivoj nadležnosti državnih institucija (čl. III.1.a.), konkretno Predsjedništva BiH (čl. V.3.a.), te da entiteti nemaju pravo poduzimati nikakve mjere ili aktivnosti u toj oblasti."

Odluke i o slučaju Viaduct: Traži se hitno postupanje

Predsjedništvo BiH razgovaralo je i o slučaju "Viaduct", a Bećirovićev ured objavio je kako su pozvali Vijeće ministara BiH da bez odgode poduzme sve potrebne mjere kako bi se provela presuda ISCID Tribunala.

Naglašeno je da se pri provedbi presude mora zaštititi imovina, imovinski interesi i međunarodni kredibilitet Bosne i Hercegovine.

Vijeće ministara i državno Pravobranilaštvo pozvani su da, u skladu sa zakonima BiH i sporazumom iz 2017. potpisanim između Vijeća ministara i Vlade Republike Srpske, osiguraju isplatu cjelokupnog duga i povezanih troškova. Taj je sporazum obvezao Vladu RS-a na bezuvjetno i promptno plaćanje svih iznosa.

Zatraženo je i da u roku od deset dana bude podnesen izvještaj o svim arbitražnim sporovima u kojima je BiH tužena strana, kao i o poduzetim mjerama.

Milijunska odšteta slovenskoj tvrtki zbog raskida koncesije

Slovenska tvrtka Viaduct pokrenula je arbitražu nakon što je Vlada Republike Srpske jednostrano raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sustava na rijeci Vrbas. Prema presudi, RS mora isplatiti Viaductu glavnicu, kamate i dodatne troškove u ukupnom iznosu od 110 milijuna konvertibilnih maraka (oko 55 milijuna eura).

Riječ je o ugovoru iz 2004. vrijednom 165 milijuna eura, kojim je bila predviđena gradnja hidroelektrana "Krupa" i "Banja Luka Niska". Do arbitraže je došlo nakon što je poduzeće HES Vrbas, većinski u vlasništvu Viaducta, u listopadu 2015. zatražilo odštetu od 46 milijuna maraka zbog jednostranog raskida ugovora.