Unos svježeg kelja, prokulice, brokule, cvjetače, korabice, blitve ili špinata ne godi našoj najvažnijoj žlijezdi jer mogu potaknuti stvaranje kvržica, a evo i zašto...

Postoji povrće koje se ne smije jesti svježe jer može stvoriti čvorove na štitnjači, a često ga sirovo stavljamo u popularne frapee. O tome govori prof. dr. Vesna Dimitrijević Srećković, endokrinolog, te objašnjava kako ih je najbolje čuvati kako bi se uništilo njihovo trombogeni učinak.

- Zeleno povrće - kelj, prokulica, brokula, cvjetača, korabica, blitva i špinat sadrže strumogene tvari koje mogu potaknuti stvaranje čvorića na štitnjači. Dovoljno je to povrće termički obraditi nekoliko minuta na pari i te strumogene tvari će nestati - kaže prof. dr. Dimitrijević Srećković za kurir.rs.

Špinat

Špinat je bogat nutrijentima, posebno željezom, magnezijem, kalcijem i cinkom, ali se ti nutrijenti lakše apsorbiraju kada se špinat kuha. To je zato što je špinat pun oksalne kiseline koja blokira apsorpciju željeza i kalcija. Zagrijavanjem špinata oslobađa se vezani kalcij, čineći ga tijelu dostupnijim za apsorpciju. Istraživanja pokazuju da špinat kuhan na pari održava razinu folata, vitamina B9, koji može smanjiti rizik od određenih vrsta raka.

Blitva

Blitva se obično kuha na pari. Nema razloga da je jedete sirovu, jer za razliku od većine ostalog povrća i voća, blitva ima više dostupnih hranjivih tvari kuhanjem i, što je najvažnije, termička obrada blitve na pari od nekoliko minuta iz nje će ukloniti strumogene tvari.

Struma (struma colloides cystica glandulae thyreoideae) ili gušavost je povećanje štitne žlijezde uslijed smanjenje sinteze hormona štitne žlijezde i hipotireoze. Nastaje zbog kompenzatorne hipersekrecije (povećanog lučenja) TSH iz prednjeg režnja hipofize uslijed izostanka djelovanja hormona štitne žlijezde. Povećano lučenje TSH dovodi do hipertrofije i hiperplazije tireocita i nagomilavanja tireoglobulina u folikulima štitne žlijezde. Na osnovu uzroka koji dovode do smanjenog stvaranja hormona štitne žlijezde, strume mogu biti:sporadične strume i endemske strume, piše wikipedia.org.

Kelj

Kelj je najzdraviji lagano kuhan na pari jer deaktivira enzime koji tijelu onemogućuju korištenje joda, potrebnog za rad štitnjače koja pomaže u regulaciji metabolizma.

Korabica

Može se kuhati cijela oko 30 minuta, ili narezana desetak minuta, da bude mekana. Bit će ukusna i ako se kuha na pari, pirja, pošira ili cijela zapeče u pećnici. Mladi listovi i stabljike korabice također su jestivi i sadrže više vitamina i minerala, osobito karotena i fosfora, od mesnatog ploda.

Brokula, cvjetača i prokulica

Istraživanje je pokazalo da kuhanje ovog povrća na pari čuva vitamin C i mirozinazu koji se mogu dobiti iz ovog povrća u borbi protiv raka. Sjeckanje brokule i ostavljanje najmanje 40 minuta prije kuhanja također omogućuje aktiviranje mirozinaze.