Noga dinosaura poznata kao "Bigfoot" opisana je u novom znanstvenom radu nedavno objavljenom u javno dostupnom znanstvenom časopisu PeerJ - The Journal of Life and Environmental Sciences. Nogu su 1998. godine na ekspediciji iskopali znanstvenici sa Sveučilišta u Kansasu, na čelu s glavnim autorom rada Anthonyjem Malteseom kao članom grupe.

Nakon detaljnih priprema i analiza, Maltese i njegov međunarodni tim suradnika identificirali su nogu kao dio tijela životinje srodne Brachiosaurusu, izvještava Science Daily.

Veliko otkriće

Kako Maltese piše, bilo je odmah vidljivo da noga, dugačka gotovo jedan metar, pripada ogromnoj životinji. Zbog toga je primjerak noge nazvan "Bigfoot."

Sada, poslije detaljnih priprema i analiza, Maltese i njegov međunarodni tim koji čine stručnjaci iz Sjedinjenih Država, Švicarske i Njemačke identificirali su nogu kao dio tijela životinje koja je u bliskom srodstvu s brahiosaurusom, poznatom po pojavljivanju u filmu Jurski park iz 1993. godine. Anthony Maltese, Emanuel Tschopp, Femke Holwerda i David Burnham koristili su metodu 3D skeniranja i detaljna mjerenja da bi usporedili Bigfoot s nogama različitih vrsta sauropoda. Njihovo je istraživanje potvrdilo neobičnu veličinu te noge.

Prema izjavi Holwerde, Nizozemke na doktoratu u Münchenu, usporedbe s nogama ostalih sauropoda pokazale su da je Bigfoot svakako najveća dosad otkrivena noga dinosaurusa.

Rasprostranjenost brahiosaurusa

Istraživanje je također otkrilo da se obitavalište brahiosaurusa prije 150 milijuna godina protezalo od istočnog dijela države Utah do sjeverozapadnog Wyominga.

"To je iznenađujuće," tvrdi Tschopp, švicarski paleontolog zaposlen u Američkom prirodoslovnom muzeju u New Yorku.

"Navodno su mnogi drugi primjerci sauropoda u to vrijeme nastanjivali mnogo manja područja", dodaje. Prema izjavi Maltesea, koji je bio član originalnog tima na Sveučilištu u Kansasu 1998. godine, stjenoviti izdanci u kojima je nađen taj fosil sadrže mnogo drugih "fantastičnih kostura dinosaura," a znanstvenici se nadaju da će tamo nastaviti proučavati fosile, piše Science Daily.