Stršljen s razlogom budi strah kod ljudi, i zbog svoje veličine, a najviše zbog bolnih, opasnih uboda. Njihova prisutnost u blizini domova i okućnica može čovjeka učiniti prilično anksioznim, osobito kada se otkrije gnijezdo stršljenova.

Europski stršljen (Vespa crabro) najčešća je vrsta stršljena u Hrvatskoj. Ova vrsta je značajno veća od domaće ose, s dužinom tijela koja može doseći i do 3,5 cm. Iako europski stršljen može djelovati zastrašujuće, on je manje agresivan od drugih vrsta osa, poput obične ose ili žutih osa. Stršljenov otrov nije opasniji od otrova običnih osa, ali zbog njegove veličine ubod može biti dosta bolniji.

Azijski stršljen

Azijski stršljen (Vespa velutina) posljednjih godina izaziva zabrinutost diljem Europe, uključujući i u Hrvatskoj. Ova invazivna vrsta prvi put je primijećena u Francuskoj 2004. godine, a od tada se proširila i na druge europske zemlje. Azijski stršljen je manji od europskog, ali izuzetno agresivan prema pčelama, zbog čega predstavlja prijetnju pčelarskoj industriji i oprašivanju biljaka.

Gdje se najčešće pojavljuju?

Stršljeni najviše vole skrovita i mirna mjesta za gradnju svojih gnijezda. Najčešće ih se može vidjeti na područjima koja nude zaštitu od vremenskih uvjeta, poput tavana, šupa, garaža ili pod krovovima kuća. Također se mogu nastaniti u šupljinama stabala, zidovima, pa čak i u podzemnim prostorima poput rupa u tlu.

Od čega bježe stršljeni?

Stršljeni, poput mnogih insekata, izbjegavaju određene mirise i supstance koji im mogu biti neugodni ili odbojni. Neki od mirisa koji im posebno smetaju su:

Eukaliptus: Miris eukaliptusa jedan je od najučinkovitijih prirodnih sredstava za odbijanje stršljena.

Menta: Stršljeni ne vole miris mente pa se često koristi ulje te biljke kao prirodni repelent.

Lavanda: Iako lavanda ima ugodan miris ljudima, stršljeni ja nikako ne vole.

Limun i klinčići: Kombinacija mirisa limuna i klinčića također djeluje kao prirodni repelent za stršljene.

Cimet: Miris cimeta stršljenima može biti neugodan i jednako se često koristi kao prirodno sredstvo za zaštitu.

Korištenje navedenih mirisa u dvorištu ili oko kuće može pomoći odvraćanju stršljena i spriječiti ih da naprave gnijezdo u blizini. Također, određeni sprejevi i insekticidi mogu biti djelotvorni u odbijanju stršljena.

Kako izgleda gnijezdo stršljena?

Gnijezda su im napravljena od prežvakane celuloze, koja im daje karakterističnu sivu boju i papirnatu strukturu. Veličina gnijezda može varirati; tijekom ljetnih mjeseci gnijezda mogu narasti do zavidnih dimenzija, a mogu ih nastanjivati deseci pa čak i stotine stršljena.

Prilikom pretraživanja interneta često se traže slike gnijezda stršljena kako bi se lakše identificiralo gnijezdo koje je uočeno u blizini kuće. Slike gnijezda obično prikazuju veliku strukturu s više slojeva ćelija.

Fotografije mogu značajno pomoći u razlikovanju gnijezda stršljena od gnijezda drugih insekata, poput pčela ili osa. Naime, vizualna identifikacija može biti ključna u donošenju odluke o tome je li potrebna stručna pomoć za uklanjanje gnijezda stršljena.

Osim toga, stršljene će odati i zujanje. Pregledom mogućih skrovišta može se pronaći i gnijezdo, no pritom je važno postupati s oprezom kako bi se izbjegao napad stršljena, prenosi Telegram.

Lažno gnijezdo

Lažno gnijezdo stršljena često se koristi kao metoda odvraćanja ovih insekata. Naime, stršljeni su teritorijalni insekti i rijetko će odlučiti graditi gnijezdo u blizini postojećeg. Važno je znati i da ta metoda nije uvijek učinkovita, ali može pomoći kao preventivna mjera.

No zapamtite, pokušaj istjerivanja ili uništavanja gnijezda stršljena bez odgovarajuće zaštite može rezultirati napadom insekata.

Kako ukloniti gnijezdo stršljena?

Uklanjanje gnijezda stršljena nije zadatak koji bi se trebao olako shvatiti. Prvo i osnovno pravilo je da se gnijezdo ne pokušava ukloniti bez zaštitne opreme i potrebnog znanja. Naime, profesionalci koriste posebnu zaštitnu odjeću i odgovarajuće kemikalije kako bi sigurno uklonili gnijezdo.

U tom se procesu obično primjenjuje insekticid kojim se tretira gnijezdo, nakon čega slijedi uklanjanje cijele strukture. Za potpunu sigurnost, ovaj je opasan zadatak najbolje prepustiti stručnjacima.

Ako ga morate sami ukloniti, slijedite ove korake:

- Nosite zaštitnu opremu kako biste ograničili ubode stršljena. Najbolje vrijeme i način kako ukloniti gnijezdo stršljena je nakon što padne mrak.

- Počnite prskanjem otvora za ulazak u gnijezdo sprejom za ose i stršljene s udaljenosti od najmanje 4 metra.

Zatim gnijezdo ostavite dan ili dva i promatrajte ga kako biste se uvjerili da su svi stršljeni uginuli. Po potrebi ponovite prskanje.

Upotrijebite škare za živicu s dugom ručkom da odrežite granu tako da gnijezdo padne u vreću. Napunite vrećicu insekticidom za stršljene, zatvorite je i bacite je ili odmah spalite.

Kako ukloniti gnijezdo stršljena postupno?

Druga metoda uključuje otopinu od koje bježe stršljeni, a postupak je sljedeći:

- Kante napunite šećernom vodom, octom i malom količinom blagog sapuna.

- Predvidite mjesto gdje će se stršljeni vjerojatno gnijezditi ili nakon što uočite gnijezdo, tamo postavite kantu i redovito mijenjajte otopinu.

- Stršljeni će se polako utapati te će se gnijezdo samo od sebe prazniti.

- Profesionalno uklanjanje gnijezda stršljena

- Uklanjanje gnijezda stršljena obično obavljaju profesionalne tvrtke koje se bave deratizacijom i dezinsekcijom. Ti su stručnjaci profesionalno obučeni za rad s opasnim insektima i posjeduju potrebnu opremu za sigurno uklanjanje gnijezda.

Osim toga, takve tvrtke koriste ekološki prihvatljive metode koje ne štete okolišu, a istovremeno učinkovito uklanjaju prijetnju stršljena.

Koja je cijena?

Cijena uklanjanja gnijezda stršljena može varirati ovisno o veličini gnijezda, njegovoj lokaciji i složenosti postupka uklanjanja. U prosjeku, cijene se kreću od otprilike 60 do 170 eura. Za veća ili teže dostupna gnijezda cijena je obično viša.

Najbolje je kontaktirati nekoliko tvrtki kako bi se dobila točnija procjena troškova.

Besplatno uklanjanje stršljena

U određenim situacijama, uklanjanje gnijezda stršljena može biti i besplatno. Naime, neke jedinice lokalne samouprave nude besplatnu uslugu uklanjanja gnijezda stršljena, posebice kada se gnijezdo nalazi na javnoj površini ili predstavlja ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju.

Također, vatrogasne službe ponekad interveniraju u slučaju gnijezda stršljena koje predstavlja neposrednu opasnost za ljude.