Tijekom 2024. godine iz Njemačke je deportirano 20.100 osoba, a u prva tri mjeseca ove godine 6.151 osoba. To su podaci iz odgovora njemačke savezne vlade od 20. svibnja na upit koji je u Bundestagu postavila oporbena stranka Ljevica.

U prvom kvartalu ove godine većina osoba (502) deportirana je u Tursku. Slijede Gruzija (454), Francuska (333), Španjolska (325) i Srbija (291), piše DW.

Charter letovi i troškovi

Tzv. ''dublinski transferi'' obuhvatili su 1.715 deportacija. To znači da su ljudi deportirani u druge zemlje Europske unije koje su, prema Dublinskoj uredbi, nadležne za provođenje postupka azila.

Nešto više od trećine deportacija provedeno je skupim čarter-letovima. Kolektivne deportacije u Pakistan bile su posebno skupe i dugotrajne – troškovi su iznosili 462.000 eura. Cijena letova za deportaciju u Etiopiju bila je 418.000 eura, dok su letovi u Nigeriju, Ganu i Kamerun koštali 380.000 eura. Ipak, troškove za mnoge od tih letova snosila je europska agencija za zaštitu granica Frontex.

Bit će još više deportacija

Repatrijacije od siječnja do ožujka još su bile pod nadležnošću prethodne njemačke vlade. Demokršćanske stranke CDU i CSU, koje sa socijaldemokratima (SPD) čine novu vladu u Berlinu, najavile su da će sadašnja vlada dodatno povećati broj repatrijacija.

Istodobno, predstavnica Ljevice Klara Binger kritizira takvo postupanje vlasti:

„Znam za nekoliko deportacija u kojima je policija djelovala brutalno i bez imalo empatije. Govorimo o obiteljima koje su hladnokrvno razdvojene ili o bolesnim osobama koje su doslovno otete iz bolnice i odvedene na let za deportaciju", izjavila je Binger.

„Čini se da je načelo: možete raditi gotovo sve s ljudima koji su obvezni napustiti zemlju“, zaključila je političarka oporbene Ljevice.