Smrt tinejdžera u gradu na sjeverozapadu Kine izazvala je val nasilnih prosvjeda. U snimkama podijeljenim na društvenim mrežama prikazani su prosvjednici koji bacaju predmete na policiju te policajci koji batinama rastjeruju okupljene u Puchengu, u pokrajini Shaanxi.

Prema izjavama vlasti, tinejdžer je preminuo 2. siječnja u nesretnom incidentu u školskom domu. Međutim, ubrzo su se na društvenim mrežama pojavile optužbe o zataškavanju okolnosti njegove smrti. Iako javne demonstracije nisu neuobičajene u Kini, vlasti su nakon prosvjeda Bijele knjige 2022. godine, koji su kritizirali Covid politiku i Kinesku komunističku partiju, postale iznimno osjetljive na masovne skupove.

Državni mediji nisu izvještavali o događajima u Puchengu, a svi videozapisi i spominjanja prosvjeda ubrzo su uklonjeni s kineskih društvenih mreža.

Sumnje u službenu verziju događaja

Prema lokalnim vlastima, tinejdžer s prezimenom Dang bio je učenik treće godine obrazovnog centra u Puchengu. Izvještaj navodi da se Dang te noći sukobio s drugim učenikom zbog buke u domu. Slučaju je prisustvovao školski službenik koji je navodno smirio situaciju. Tijelo nesretnog mladića pronađeno je kasnije te noći u podnožju zgrade učeničkog doma.

U službenom priopćenju smrt je opisana kao "pad s visine", dok je policija, nakon obavljene istrage i obdukcije, isključila kazneni scenarij. Međutim, mnogi korisnici interneta izražavali su sumnju u tu verziju priče, a navodni komentari članova Dangove obitelji kružili su društvenim mrežama. U tim se izjavama tvrdilo da ozljede na njegovu tijelu nisu bile u skladu sa službenom verzijom događaja te da obitelji nije omogućen detaljan uvid u tijelo.

Prosvjedi i eskalacija nasilja

Ove optužbe potaknule su nezadovoljstvo u lokalnoj zajednici, a prosvjedi su ubrzo okupili stotine ljudi. Prema snimkama objavljenima na X-u, mnogi su prosvjednici bili mladi i uzvikivali su "Dajte nam istinu!" te bacali cvijeće i darove ispred ulaza u školu kao dio tradicionalnog obreda žalovanja.

Snimke također prikazuju prosvjednike kako razbijaju prozore, ruše barikade i sukobljavaju se s policijom. U jednom od videozapisa vidi se školski službenik okružen prosvjednicima koji ga guraju i viču na njega. Drugi prikazuju fizičke sukobe, pri čemu policajci pendrecima tuku prosvjednike i privode ih. Neki prosvjednici zabilježeni su s krvavim ozljedama na glavi i licu.

Vršnjačko nasilje veliki problem u Kini

Lokalne vlasti pozvale su javnost da ne "šire glasine" te su povećale prisutnost policije u Puchengu. Prema izvještajima s društvenih mreža, brojni policijski kordoni raspoređeni su po gradu kako bi spriječili nove demonstracije.

Iako je situacija prividno smirena, mnogi se pitaju hoće li se slični incidenti ponovno dogoditi. U Kini se tema zlostavljanja među mladima sve više smatra izuzetno osjetljivom, a raniji slučajevi smrtnih ishoda izazivali su slične prosvjede. Prošlog mjeseca dvojica tinejdžera osuđena su na dugotrajne zatvorske kazne zbog ubojstva kolege iz razreda, što je ponovno potaknulo rasprave o sigurnosti u obrazovnim ustanovama.

Iako su prosvjedi u Puchengu navodno zaustavljeni, službeni odgovor na zahtjeve za transparentnošću i dalje izostaje.