Po naredbi Općinskog stožera Civilne zaštite Maglaja, sedam obitelji iz sela Mladoševica kod Novog Šehera, gdje se 7. siječnja ponovno aktiviralo klizište, napustilo je svoje domove te su smještaj pronašle kod rodbine i prijatelja, izjavio je ravnatelj Kantonalne uprave Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona Džavid Aličić.
 


Tijekom jučerašnjeg dana, osim njega i zapovjednika CZ ZDK-a, kantonalnog ministra okoliša Adnana Šabanija te načelnika Maglaja Maida Suljakovića, obitelji čije su kuće ugrožene klizištem posjetio je i premijer ZDK-a Nezir Pivić.

"Svima je ponuđen smještaj, no oni su zahvalili te smještaj pronašli kod rodbine i prijatelja. Premijer Pivić im je također obećao da će Vlada ZDK pomoći te da neće biti prepušteni sami sebi", kazao je Aličić.

Čekaju se prijedlozi stručnjaka

Klizište je oštetilo i regionalnu cestu R 474 Zenica – Prnjavor, odnosno dionicu Novi Šeher – Tešanj, zbog čega je promet na toj dionici prekinut.

"Trenutno nije moguće ništa poduzimati jer se čeka nalaz i mišljenje Federalnog zavoda za geologiju, čiji su stručnjaci obišli područje i prikupili sve potrebne podatke. Nema smisla išta raditi dok ne dobijemo njihovo mišljenje i preporuke, budući da se radi o vrlo velikom području. Trenutno se situacija svakodnevno prati, ali većih pomaka tla nema. Međutim, jasno je da se tlo još uvijek nije potpuno smirilo", dodao je Aličić.

Očekuje se da bi idućeg tjedna mogao biti dostavljen izvještaj s prijedlozima mjera za sanaciju.

Stanje prirodne nepogode

Klizište je, osim regionalne ceste, ugrozilo sedam kuća s ukupno 18 stanovnika, među kojima je dvoje djece. Općina Maglaj proglasila je stanje prirodne nepogode za područje Mladoševice, dok nadležne službe na terenu prate kretanje tla, a policijske patrole onemogućavaju prilaz građanima.

Klizište na tom području prvi put se aktiviralo 2014. godine, tada na površini od oko 14 hektara, dok se sada procjenjuje da zahvaća površinu od čak 50 hektara. Federalni zavod za geologiju 2015. godine izradio je izvještaj i plan sanacije, no sanacija prema tom planu nikada nije provedena.

Aličić je najavio da će se u sanaciju ovog klizišta uključiti i turska kompanija Čengiz te Javno poduzeće Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine, budući da su u proteklom razdoblju na tom području odlagane velike količine iskopanog materijala s trase koridora Vc.

Garancije sigurnosti nema

Čak i da se ukloni odlagalište koje je doprinijelo aktivaciji klizišta te da se ulože milijuni u sanaciju terena, ne postoje jamstva da će život u Mladoševici ikada biti siguran.

Iako Općina raspolaže skromnim proračunom, načelnik Suljaković obećava da će učiniti i više od svojih mogućnosti kako bi obitelji bile zbrinute.

"Pokušat ćemo organizirati sastanak kako bismo pronašli način za obeštećenje obitelji. Da im se osigura kvalitetan, trajan smještaj. Najbolje rješenje bilo bi da tim obiteljima osiguramo alternativni smještaj, da ih obeštetimo za imovinu koju su imali te da to područje potpuno izoliramo", ističe Suljaković.

Opomene koje bole

Mladoševica je samo jedna u nizu opomena za cijelu BiH da se odnos prema prirodi konačno mora promijeniti. Samo na području Općine Maglaj evidentirano je 118 manjih ili većih klizišta.

"Imamo puno pogrešaka koje smo činili prema prirodi, ali ih ne želimo priznati. Neodgovorna sječa šuma, neadekvatan odnos prema prirodi koji uključuje i gradnju objekata bez prethodnih odgovarajućih ispitivanja, doveli su do toga da priroda šalje opomene koje ponekad bole. Hvala Bogu, ovaj put nije bilo ljudskih žrtava, a sve ostalo će se sanirati",  kazao je Suljaković.