"Kome su, osim nama, važni Hrvati u prijateljskoj i susjednoj Bosni i Hercegovini? Tko će se, osim nas, založiti za njihova ugrožena politička prava i za obranu njihova konstitutivnog statusa?", zapitao se Zoran Milanović u svom inauguracijskom govoru.

Zoran Milanović svečano je prisegnuo za drugi mandat predsjednika Republike Hrvatske, obvezujući se na vjernost Ustavu i rad na dobrobit hrvatskog naroda i građana. U svom inauguracijskom govoru naglasio je važnost očuvanja mira i sigurnosti, borbu protiv korupcije i nejednakosti, kao i potrebu za nezavisnim institucijama.

"Ustavna i moralna obveza"

U svom govoru Milanović niije propustio spomenuti i Hrvate u Bosni i Hercegovini naglašavajući koliko su oni važni Republici Hrvatskoj i ističući kako se nitko osim Hrvatske i neće založiti za njihova ugrožena politička prava, a samim time i za obranu njihove konstitutivnosti.

Ponovno je ustvrdio da je obrana prava Hrvata u Bosni i Hercegovini ustavna i moralna obveza Republike Hrvatske.

"Nitko se umjesto nas neće prihvatiti tog nezahvalnog posla, koji je naša povijesna, ustavna i prije svega, moralna obaveza", zaključio je Milanović.

"Jedino je nama važno..."

Milanović je istaknuo da Hrvatska može napredovati samo ako se oslanja na vlastite snage, naglašavajući da nijedna strana država neće brinuti o hrvatskim interesima više od samih Hrvata.

"Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno zdravstvo i naše pravosuđe, kako se kroji pravda. Jedino se nas tiče kako živi naš narod", poručio je.7

Dodao je kako unatoč rastu BDP-a, niskoj nezaposlenosti pa i povećanju kreditnog rejtinga, preveliki broj  ljudi danas živi na rubu dostojanstva ili trpi neki oblik poniženja, usprkos poštenom radu ili pošteno zarađenoj mirovini.

"Samo je nama u interesu da nam institucije budu neovisne, profesionalne i odgovorne, kao i mediji, ili kako to boje zvuči, novinarstvo". poručio je Milanović te je naglasio kako je to preduvjet stabilnosti i funkcionalnosti ustavnopravnog poretka i demokratskog sustava Republike Hrvatske.

"To je jednostavnim jezikom štit od samovolje i tiranije", zaključio je.

"Živjela Hrvatska"

Poseban naglasak stavio je na važnost društvene povezanosti, upozoravajući na opasnosti pretjeranog individualizma i otuđenosti. Pozvao je građane da njeguju solidarnost i zajedništvo, jer samo kroz međusobnu podršku Hrvatska može biti stabilna i uspješna država.

"S tom vjerom, s vjerom da nećemo ostaviti jedni druge u presudnim trenucima – živjeli, i živjela naša Hrvatska!", poručio je na kraju govora.