U danas objavljenom izvješću Boston Consulting Groupa (BCG) navodi se da je Kina i dalje vodeća svjetska zemlja u smislu proizvodne konkurentnosti. No, njezina pozicija pod pritiskom je zbog rastućih troškova rada i transporta te usporenog rasta produktivnosti.
SAD, koji je od 1979. izgubio gotovo 7,5 milijuna radnih mjesta u industriji uslijed toga što su proizvođači premještali proizvodnju u zemlje s niskim troškovima, sada se nalazi na drugom mjestu po ukupnoj konkurentnosti, objavio je BCG.
Treća na listi konkurentnosti proizvodnje je Južna Koreja, a potom slijede Velika Britanija pa Japan. Na šestoj poziciji je Nizozemska, a iza nje su Njemačka, Italija, Belgija i Francuska.
Najveći faktor koji je utjecao na skok konkurentnosti SAD-a, prema BCG-u, cijene su domaćeg prirodnog plina, koje su u posljednjih 10 godina pale za 50 posto godina. Atraktivnosti SAD-a također pridonosi 'stabilan rast plaća', što je eufemizam za činjenicu da su plaće u industriji, kada se prilagode inflaciji, danas manje nego što su bile 1960. godine, iako se u istom vremenskom razdoblju produktivnost radnika udvostručila, navodi BCG.
Ukupni troškovi proizvodnje u SAD-u su između 10 i 25 posto niži nego u deset vodećih svjetskih izvoznica roba izuzev Kine, te se nalaze na razini onih u istočnoj Europi, piše u izvješću BCG-a.
BCG grupa je i Meksiko kategorizirala kao 'zvijezdu u usponu', koja ima niže prosječne troškove proizvodnje od Kine. Međutim, ta zemlja nije uspjela ući na listu 10 najkonkurentniji svjetskih proizvođača zbog drugih čimbenika, uključujući neobuzdani kriminal i korupciju.
Pri rangiranju BCG koristi indeks koji se fokusira na četiri glavna čimbenika: plaće, rast produktivnosti, troškove energije i valutne tečajeve.
Osim Kine, još su i Brazil, Češka, Poljska i Rusija, zemlje koje imaju reputaciju centara s niskim proizvodnim troškovima, te su klasificirane kao zemlje koje su 'pod pritiskom' u smislu proizvodnih troškova.
Kina i dalje vodeća po konkurentnosti proizvodnje
25.04.2014 09:47
Objavio:Uredništvo
Komentari:0