Iako se uzgoj rajčice često smatra jednostavnom vrtlarskom aktivnošću, u praksi se pokazuje da uspješan uzgoj zahtijeva pažnju, znanje i pravilnu njegu biljke. YouTube kanal Okusi prirode, poznat po korisnim savjetima za uzgoj voća i povrća, donosi pregled najčešćih grešaka koje vrtlari prave prilikom uzgoja rajčice – te jasna uputstva kako ih izbjeći.

Jedan od najčešćih propusta je nepravilna sadnja, posebno kod slabijih sadnica. Sadnice se često sade preplitko, što onemogućava razvoj jakog korijenskog sustava. Stručni savjet je sadnju obaviti do prvih donjih listova kako bi biljka razvila adventivno korijenje, što joj osigurava stabilniji rast i bolji pristup hranjivim tvarima.
 


Druga kritična greška odnosi se na nezakidanje zaperaka – bočnih izboja koji se razvijaju u pazuhu između stabljike i listova. Iako mogu izgledati korisno jer eventualno donose plodove, zapravo usporavaju rast i smanjuju prinos. Redovitim uklanjanjem zaperaka biljka fokusira energiju na razvoj plodova, a ne na suvišnu lisnu masu.

Nepravilna prihrana također često dovodi do problema. Prekomjeran unos dušika rezultira bujnim lišćem, ali slabim ili nikakvim urodom, dok manjak fosfora i kalija negativno utiče na korijen i plodonosnost. Ključno je pravilno dozirati gnojiva u skladu s fazama rasta biljke – dušik u ranoj fazi, fosfor pred cvjetanje, te kalij tijekom ljeta.

Zalijevanje je još jedan faktor koji mnogi zanemaruju. Rajčica voli vlagu, ali ne podnosi prekomjerno natopljeno tlo. Idealno je zalijevati ujutro, umjereno i redovno, kako bi se smanjio rizik od gljivičnih oboljenja i osigurao stabilan rast. Osim toga, odabir pravog položaja u vrtu – sunčanog i prozračnog – presudan je za zdravlje biljke i razvoj kvalitetnih plodova, navodi kanal Okusi prirode.