Američki softverski div Google mogao bi se suočiti s rekordnom novčanom kaznom zbog kršenja propisa o tržišnom natjecanju u EU-u, prenose europski mediji upozorenje europskog povjerenika na odlasku Joaquina Almunije.

Predstavljajući jučer u Europskom parlamentu godišnje izvješće o zaštiti tržišnog natjecanja u Uniji, Almunia je rekao da je od Googlea tražio da poboljša svoje prijedloge za otklanjanje prigovora jer će se u protivnom suočiti sa službenim postupkom, uključujući moguću kaznu, izvješćuje portal EUobserver.

U konačnici bi se mogao i izjednačiti s Microsoftom po trajanju istrage koja je u njegovu slučaju trajala 16 godina, upozorio je europski povjerenik za zaštitu tržišnog natjecanja. Trenutačno istraga povezana s Googleom traje četvrtu godinu, a više je problema s Googleom, nego što je bilo s Microsoftom, dometnuo je.

Protiv Googlea je Bruxellesu podneseno dvadesetak pritužbi konkurenata. Proteklih su se tjedana požalili i njemačka izdavačka kuća Axel Springer, News Corporation Ruperta Murdocha i Microsoft.

Europska komisija pokrenula je istragu protiv Googlea u studenom 2010. zbog pritužbi da pretraživač koristi 95-postotni tržišni udio u Europi kako bi namještao rezultate pretraživanja interneta da linkovi s njegovim vlastitim proizvodima i uslugama budu uvijek na vrhu popisa. Istraga se fokusirala i na Googleovo prikazivanje sadržaja drugih internetskih stranica bez dopuštenja.

Činilo se u početku da će Almunia prihvatiti treći set Googleovih prijedloga za otklanjanje prigovora, ali se tijekom ljeta predomislio zbog koordiniranog lobiranja francuskih i njemačkih vlasti.

Prema europskim propisima o zaštiti tržišnog natjecanja, sankcije mogu uključivati novčanu kaznu u visini do 10 posto godišnjih prihoda koje kažnjena kompanija ostvaruje na inozemnim tržištima. U slučaju Googlea to bi iznosilo četiri milijarde eura.

HRT