Danas se obilježava 21 godišnjica od parafiranja Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je prekinut četvorogodišnji krvavi rat u Bosni i Hercegovini.

Daytonski sporazum postignut je u zračnoj bazi Wright-Patterson kod Daytona, u američkoj državi Ohio.

Konferencija je trajala od prvog do 21.studenog 1995. godine, a glavni sudionici su bili predsjednici Srbije Slobodan Milošević, predsjednik RBiH Alija Izetbegović i predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman te američki posrednik Richard Holbrooke i general Wesley Clark, prenosi Klix.ba.

Daytonski sporazum bio je kulminacija šatl-diplomacije, koju je počeo Holbrooke sa svojim timom pod pokroviteljstvom SAD-a. Mirovni sporazum je službeno potpisan u Parizu 14. prosinca 1995. godine, a početkom 2008. godine je otkriveno da je originalni primjerak Dayonskog mirovnog sporazuma izgubljen.

Trenutna administrativno-teritorijalna podjela BiH rezultat je Daytonskog mirovnog sporazuma za koji mnogi smatraju da je davno prevaziđen. Na drugoj strani političari iz entiteta RS još uvijek smatraju da se izvorni elementi Daytonskog sporazuma moraju i dalje primjenjivati.

Dan uspostavljanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. studenog entitetski je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko izjavio je uoči 21. godišnjice Daytonskog mirovnog sporazuma kako je Ustavom BiH, koji je dio Daytonskog sporazuma, u članu 1. potvrđen je pravni kontinuitet Bosne i Hercegovine:

"Republika Bosna i Hercegovina, čije je zvanično ime od sada Bosna i Hercegovina nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država, s unutrašnjom strukturom modificiranom ovim ustavom, i s postojećim međunarodno priznatim granicama".

On je rekao da je ovo važno istaći s obzirom na to da još uvijek postoje političke snage koje 21 godinu nakon Daytona skoro svakodnevno šire svoju revizionističku interpretaciju Daytona koja je u očiglednoj suprotnosti sa ovim članom Ustava BiH.