Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ugrozio je europske ambicije svoje zemlje, upozorili su najviši europski dužnosnici. Zelenski je jučer potpisao kontroverzni zakon za koji kritičari tvrde da potkopava neovisnost ključnih antikorupcijskih tijela, što je izazvalo prve prosvjede u zemlji od početka ruske invazije u veljači 2022. godine.

Vrh Europske unije sada traži od Zelenskog da dokaže svoju predanost europskim demokratskim vrijednostima. Europski saveznici strahuju da bi sporni zakon mogao ugroziti kandidaturu Ukrajine za članstvo u bloku.

Oštre poruke iz Bruxellesa

"Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kontaktirala je predsjednika Zelenskog povodom najnovijih događaja", izjavio je za Politico Guillaume Mercier, glasnogovornik Komisije. "Izrazila je snažnu zabrinutost zbog posljedica ovih izmjena zakona i zatražila objašnjenja od ukrajinske vlade."

"Poštivanje vladavine prava i borba protiv korupcije temelj su Europske unije. Od Ukrajine se, kao zemlje kandidatkinje, očekuje da u potpunosti poštuje te standarde. Tu ne može biti kompromisa", naglasio je Mercier.

Svoju zabrinutost Zelenskom je prenio i predsjednik Europskog vijeća António Costa, koji je također zatražio pojašnjenja, potvrdio je za Politico neimenovani dužnosnik EU-a.

Vladavina prava kao ključni uvjet

U Bruxellesu se već mjesecima ulažu napori kako bi se ubrzao pristupni put Ukrajine, unatoč snažnom protivljenju mađarskog premijera Viktora Orbána. Međutim, napredak sada prijeti zastojem jer čak i najbliži saveznici Kijeva podsjećaju da su reforme u području vladavine prava i borbe protiv korupcije nezaobilazni preduvjeti za članstvo.

Njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul uputio je izravno upozorenje putem društvene mreže X: "Ograničavanje neovisnosti antikorupcijskih agencija koči put Ukrajine prema EU."

Novim zakonom, Nacionalni antikorupcijski ured (NABU) i Specijalizirano antikorupcijsko tužiteljstvo (SAP) stavljeni su pod nadležnost glavnog državnog tužitelja, čime se, prema tvrdnjama samih agencija, uništava njihova neovisnost.

Iako je glasnogovornik Komisije u utorak izjavio da se obustava financijske pomoći ne razmatra, neki dužnosnici su u srijedu podsjetili da je i ta pomoć uvjetovana reformama. "Naša podrška nikada nije bila niti će biti bjanko ček za bilo kakve poteze vlade", poručio je češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavský.

Upozorenja aktivista i međunarodnih partnera

Ukrajinski aktivisti i oporba već mjesecima upozoravaju na demokratsko nazadovanje u zemlji, no europski dužnosnici do sada su izbjegavali javno reagirati. Oporbeni zastupnici najavili su da će apelirati na EU i druge zapadne institucije da izvrše pritisak na Kijev kako bi promijenio smjer.

Mnogi u Ukrajini vide zapadne partnere kao posljednju polugu utjecaja na vlast, s obzirom na to da se izbori ne održavaju tijekom rata. Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) također je upozorila ured ukrajinskog predsjednika da bi ovaj potez mogao narušiti ugled zemlje i ugroziti buduća ulaganja u obranu i obnovu.

Unatoč sve snažnijim kritikama iz zemlje i inozemstva, Zelenski ne pokazuje znakove popuštanja. 

O kakvom se zakonu radi?

Suzbijanje endemske korupcije uvjet je za pridruživanje Kijeva Europskoj uniji, kao i za osiguranje milijardi zapadne pomoći, a Zelenski je kasno sinoć potpisao zakon kojim se ograničava rad Nacionalnog ureda za borbu protiv korupcije (NABU) i Specijaliziranog tužiteljstva za borbu protiv korupcije (SAPO).

Oporbeni zastupnici i EU, koji je tu odluku nazvao "ozbiljnim korakom unatrag" i izrazio "duboku zabrinutost", pozvali su Zelenskog da povuče sporni zakon. Amandmani usvojeni u utorak daju glavnom tužitelju, kojeg imenuje predsjednik države, strogu kontrolu nad obje agencije.

"Sve se mora počistiti"

U ponedjeljak je kijevska agencija za unutarnju sigurnost uhitila dva dužnosnika NABU-a zbog sumnje na veze s Rusijom i provela opsežne pretrage zaposlenika agencije iz drugih razloga. Kritičari i dvije agencije rekli su da je obračun otišao predaleko.

Nakon kritika, posebice iz EU-a, Zelenski je danas rekao da će se NABU i SAPO nastaviti s radom, "ali bez ikakvog ruskog utjecaja". "Sve se mora počistiti", rekao je Zelenski. Jutros se sastao s čelnicima agencija i rekao da će unutar dva tjedna predstaviti novi plan za borbu protiv korupcije.

Dvije agencije su nakon sastanka sa Zelenskim pozvale da se smjesta ponovo uspostavi neovisnost antikorupcijskih tijela. "Potrebni su jasni i nedvosmisleni potezi na razini zakona koji će vratiti jamstva koja je parlament ukinuo", stoji u zajedničkoj izjavi NABU-a i SAPO-a objavljenoj na Telegramu.

"Mi čujemo što društvo govori. Imamo zajedničkog neprijatelja, ruske okupatore, a ukrajinskoj državi je potrebno da službe za provođenje zakona i antikorupcijska tijela imaju dovoljno snage i posljedično tome stvarni osjećaj pravde", rekao je Zelenski.

NABU i SAPO osnovani su nakon revolucije na Majdanu 2014. godine, kojom je srušen proruski predsjednik a Kijev se okrenuo zapadu. Dvije agencije pojačale su svoj rad tijekom rata, podižući optužbe protiv zastupnika, ministara i bivšeg zamjenika šefa Zelenskijeve administracije.

Zbog novog zakona koji je Zelenski ekspresno potpisao, stotine Ukrajinaca prosvjedovale su kasno u utorak u blizini predsjedničkog ureda u središtu Kijeva, a manje akcije održane su u nekoliko drugih gradova.

Aktivisti protiv korupcije uznemireni su otkako su vlasti ovog mjeseca optužile vodećeg antikorupcijskog aktivista za prijevaru i izbjegavanje vojne službe. Kritičari su te optužbe predstavili kao političku odmazdu zbog razotkrivanja korumpiranih dužnosnika.