Kako piše Politico, europski čelnici do sada su izbjegavali sukobe s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom otkako je ponovno izabran. No, nakon njegovog nevjerojatnog verbalnog napada na ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, kojeg je nazvao diktatorom, taj pristup je na ozbiljnoj kušnji.

Velika Britanija i zemlje Europske unije, uz nekoliko iznimki, od početka ruske invazije prije tri godine snažno podržavaju Ukrajinu, vojno, financijski i politički. Ništa ne upućuje na to da će se taj stav promijeniti, čak i ako to sada znači izravan sukob s Trumpom, koji u posljednjim istupima zagovara Rusiju, kritizira Zelenskog i pokušava ga natjerati da raspiše izbore.

"To je pogrešno i opasno"

"Jednostavno je pogrešno i opasno dovoditi u pitanje demokratski legitimitet predsjednika Zelenskog", rekao je njemački kancelar Olaf Scholz sinoć.

Iako nije izravno spomenuo Trumpa, nije bilo sumnje na koga cilja kada je izjavio: "Volodimir Zelenski je legitimno izabran predsjednik Ukrajine. Nemogućnost održavanja redovitih izbora usred rata u skladu je s ukrajinskim ustavom i izbornim zakonima. Nitko ne bi trebao tvrditi suprotno."

Britanski premijer Keir Starmer do sada je uglavnom nastojao održavati dobre odnose s Trumpom kako bi sačuvao tzv. posebne odnose između SAD-a i Velike Britanije.

Ukrajina je crvena linija i za Starmera

No Ukrajina je za njega crvena linija. Starmer je sinoć nakon Trumpove objave o "diktatoru" razgovarao sa Zelenskim i, prema priopćenju svog ureda, poručio mu da ga podržava "kao demokratski izabranog čelnika Ukrajine" te da je "potpuno opravdano suspendirati izbore tijekom rata, kao što je i Ujedinjeno Kraljevstvo učinilo tijekom Drugog svjetskog rata".

Kako bi umirio Trumpa, u priopćenju se dodaje da je Starmer "ponovno izrazio podršku američkim naporima za postizanje trajnog mira u Ukrajini koji bi odvratio Rusiju od buduće agresije".

Kritike i iz Švedske i Danske

Danska premijerka Mette Frederiksen, koja se već sukobljavala s Trumpom kada je govorio o mogućnosti kupnje Grenlanda, izjavila je da ne razumije "napad" američkog predsjednika na Zelenskog. "Zelenski je demokratski izabran i inače iznimno sposoban politički lider u Europi", rekla je Frederiksen, prenose danski mediji.

Švedski premijer Ulf Kristersson također je naglasio da je ukrajinski predsjednik demokratski izabran, dok je norveški premijer Jonas Gahr Støre Trumpov komentar o Zelenskom kao "diktatoru" nazvao "duboko neutemeljenim".

Macron zauzeo pomirljiviji ton

Francuski predsjednik Emmanuel Macron zauzeo je pomirljiviji ton. Nakon sastanka s europskim čelnicima – koji je uslijedio nakon Trumpove izjave o Zelenskom – objavio je na društvenim mrežama: "Dijelimo cilj predsjednika Donalda Trumpa da okonča gotovo trogodišnji rat ruske agresije."

Macron je ranije imao "prijateljski" razgovor s Trumpom, uoči kriznih pregovora s najutjecajnijim europskim liderima, nakon što je Bijela kuća isključila Europu i Ukrajinu iz mirovnih pregovora s Rusijom. Sljedeći tjedan Macron odlazi u Washington.

"Stravično"

Ipak, iza zatvorenih vrata diljem Europe raste zabrinutost zbog Trumpove politike prema Rusiji. Njemački dužnosnik, koji je za Politico govorio pod uvjetom anonimnosti, rekao je da Trumpove izjave vidi kao znak frustracije zbog neuspjeha njegove administracije da brzo postigne mirovni dogovor.

"Stravično", rekao je drugi njemački dužnosnik pa dodao: "Postaje sve mračnije. Neki senatori su mi ulili malo nade u Münchenu na Sigurnosnoj konferenciji. Ali, izgleda da se i oni boje Trumpa."