Sve štetnike, pa i bolesti, ove godine pojavile su se i do mjesec dana ranije, a krivac je topla zima i odsustvo hladnog vremena u skoro svim regijama. Ovo je za posljedicu imalo da su štetnici mirovali kratko razdoblje i uvjeti za njihovo ranije pojavljivanje bili su idealni.

Došlo je i do ranijeg kretanja vegetacije pa se na terenu već mogu uočiti štete od cigaraša, mnogo ranije u odnosu na prethodne godine.

Uvija listove

Cigaraš, Byctiscus betulae, najčešće napada krušku i vinovu lozu, ali se može naći i na kestenu, vrbi, brezi. Prezimi kao odrasli oblik, odnosno, imago u zemljištu, koji se aktivira u proljeće, najčešće u travnju i svibnju kada se prvo hrani pupoljcima, a zatim prelazi na tek formirane listove.

Dostiže veličinu do jednog centimetra. Kada listovi narastu, ženka, koja je obično tamno-zelene, plave ili bakrene boje, s rilicom na vrhu, presijeca peteljku listova i počinje ih uvijati. U uvijene listove, koji liče na cigaru i može ih biti više, polaže jaja koja, kad pređu u larvu, poprimaju bijelu boju.

Larve, kada lišće opadne, svoj razvoj nastavljaju u njima neko vrijeme i onda prelaze u stadij lutke, pa imaga, i ostaju u zemlji do narednog proljeća.

Najbolje rješenje

Obrada zemljišta oko voćaka smanjuje pojavu imaga u narednoj godini, kao i pravovremena upotreba insekticida. Međutim, budući da je ograničen broj preparata koji djeluju parama, najbolje bi bilo da se proizvođači konzultiraju sa stručnjacima u vezi izbora najboljeg sredstva.

Pomaže i mehaničko sakupljanje uvijenih listova ali je to, ako su površine veće, dug proces, piše Agroklub.com