Velika Britanija uvela je 100 novih sankcija Rusiji, ciljajući pritom vojni sektor, energetiku i financijske institucije, objavio je ministar vanjskih poslova David Lammy.

U izjavi je ruskog predsjednika Vladimira Putina nazvao "ratnim huškačem", ističući nedavne ruske napade diljem Ukrajine.

"Pozivamo ga da odmah pristane na potpuni, bezuvjetni prekid vatre, kako bi se otvorio put za pravedan i trajan mir", poručio je Lammy prilikom predstavljanja sankcija.

Što uključuju najnovije sankcije?

Sankcije se odnose na:

nabavu i proizvodnju oružja, uključujući sustave kao što su rakete Iskander, koje su korištene u neselektivnim napadima na Ukrajinu,
14 članova Agencije za društveni dizajn (SDA), organizacije za širenje dezinformacija financirane iz Kremlja – čiji su čelnici već ranije sankcionirani,
46 financijskih institucija koje pomažu Rusiji u zaobilaženju sankcija,
Petersburšku valutnu burzu i Rusku agenciju za osiguranje depozita, koje su sada također pod sankcijama.

Flota u sjeni i ograničenje cijene ruske nafte

Nove mjere obuhvaćaju i 18 dodatnih brodova iz "flote u sjeni" – sustava tankera koji pomažu Rusiji da izvozi naftu izvan zapadnih ograničenja.

Početkom mjeseca britanski premijer Keir Starmer najavio je još 110 sankcija vezanih uz flotu u sjeni.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva također je najavila da radi na postrožavanju tzv. Ograničenja cijene nafte (Oil Price Cap) – mehanizma koji sprječava Rusiju da prodaje naftu iznad određene cijene ako koristi usluge iz zemalja G7.

Taj je mehanizam uveden u prosincu 2022. i trenutno zabranjuje trgovinu ruskom naftom skupljom od 60 dolara po barelu, ako se transportira kroz tvrtke iz G7.

Međutim, britanska vlada sada razmatra dodatno sniženje cjenovnog praga, kako bi se još više smanjili ruski prihodi od izvoza nafte.