Pozivajući se na neimenovane izvore iz Ministarstva obrane BiH, Nezavisne novine navode kako su za smještaj izbjeglica planirani objekti u vojarnama u Bugojnu, Semizovcu, Sarajevu, Banjoj Luci i Kalinoviku.
Riječ je o vojarnama koje se već godinama ne koriste, a procjena je kako bi se uz minimalnu prilagodbu postojećih zgrada u njih moglo smjestiti oko tisuću i tristo izbejglica. Njih još 500 do 700 privremeno bi utočište moglo dobiti pod šatorima.
Ministarstvo obrane odnosno vojska bi civilnim vlastima ponudile svoju logističku potporu za smještaj i skrb o izbjeglicama ukoliko bi to bilo nužno.
Podsjećamo, njemački veleposlanik u BiH Christian Hellbach prošlog je tjedna upozorio kako nije isključeno da BiH postane dijelom nove izbjegličke rute s obzirom na sve veće restrikcije koje za njihov prolazak uvode ostale države zapadnog Balkana slijedeći mjere što ih nameće Austrija.
Od početka migrantske krize BiH se suočila tek s nekolicinom osoba koje su pokušale ući u tu zemlju u nakani da nastave put ka zapadnoj Europi.
Procjena je ipak kako je moguće da dio izbjeglica koje pristignu u Srbiju pokušaju nastaviti put ka Zapadu prelazeći granicu BiH na dijelu koji gravitira ka Trebinju, na jugu, te ka Bijeljini, na sjeveru zemlje.