Losos, bobičasto voće, brokula, chia sjemenke… sve to spada u opepoznate superzvijezde svijeta prehrane. O njima se često piše i mnogi znaju kako ih treba ubaciti u svakodnevnu prehranu. No oni nisu jedine nutritivne snage.

Mnoge druge namirnice koje nisu stekle status slavnih također su vrijedne mjesta na vašem tanjuru. Webmdsavjetuje da počnete s ovih devet.

1. Cvjetača

Njezin srodnik brokula neopravdano privlači svu pozornost, no kao i drugo povrće iz ove skupine, podvrste divljeg kupusa, cvjetača je dobar izvor vitamina C i vlakana. Istovremeno, ima vrlo malo kalorija. Poput brokule, ona također ima prirodnu biljnu kemikaliju zvanu sulforafan koja bi mogla pomoći protiv raka, prema prvim laboratorijskim testovima provedenim na životinjama. Mnoge druge stvari također utječu na rizik od raka, ali prehrana je jedna od najlakših za kontrolu.

2. Sardine

Ove male ribe imaju veliku nutritivnu vrijednost. Sardine su izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, a malo je namirnica koje sadrže toliko vitamina B12. Također su bogate vitaminom D, kalcijevim partnerom u jačanju kostiju.

3. Tempeh

Vjerojatno se čuli za tofu, iako niste vegetarijanac, ali jeste li probali tempeh? Tempeh se proizvodi od kuhane soje, a prepun je hranjivih tvari poput proteina, kalija i kalcija te je izvor prirodnih vlakana. Tempeh i tofu spadaju u najbolje izvore biljnih proteina.

4. Cikla

Ovo korjenasto povrće mekše je i slađe nakon što ga skuhate. Cikla je bogata antioksidansima koji mogu pomoći u zaštiti od raka i drugih kroničnih bolesti. Osim toga, otkriveno je da njezin sok, koji je bogat nitratima, snižava krvni tlak i povećava protok krvi u mozgu. Ako ste sportaš, grickanje cikle može vam čak pomoći da poboljšate svoje performanse.

5. Artičoke

Možete ih peći na roštilju te jesti listove ili srce. Pojedite cijelu artičoku i dobit ćete samo oko 60 kalorija i gotovo nimalo masti. Bogate su vlaknima i dugo će vas držati sitima.

6. Kefir

Ovaj oblik fermentiranog mlijeka već je godinama glavni dio prehrane u planinama Kavkaza u istočnoj Europi. Kefir ima visok sadržaj “dobrih” bakterija koje se nazivaju probiotici. Također se proučavaju njegovi protuupalni i antikancerogeni učinci.

7. Suhe šljive

Čine mnogo više od toga da održavaju vašu probavu pravilnom. Bogate su antioksidansima i vlaknima. Četvrtina šalice ima 104 kalorije i 12% vlakana koja su vam dnevno potrebna. Možete ih jesti takve kakve jesu, nasjeckati ih i dodati muffinima ili ih ubaciti u smoothieje, žitarice, umake ili variva.

8. Leća

Leća nije toliko popularna kao grah, ali je podjednako superzvijezda zdrave hrane. Ne morate je namakati prije kuhanja. Zamijenite lećom meso u juhama ili varivima i dobit ćete obilan unos proteina i vlakana uz puno manje masti.

9. Morske alge

Osim ako niste ljubitelj sushija, morska trava vam možda nikad nije bila na meniju. Ali ovaj član obitelji algi svakako vrijedi probati. Budući da upija hranjive tvari iz mora, alge su bogate mnogim vitaminima i mineralima, posebice kalcijem i željezom. Također ima visok sadržaj proteina i nizak udio masti.