Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim izazovima vezanim za sigurnost i terorizam, dok su političke podjele i radikalizacija mladih dodatno otežale stabilizaciju zemlje, ocijenili su Zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko i savjetnik predsjednika Republike Srpske Ognjen Tadić gostujući u emisiji "Fokus" Radiotelevizije Herceg Bosne.

Utjecaj na sigurnost Europske unije

Razgovarali su o porastu radikalizma i nedavnim napadima, ističući potrebu za većom koordinacijom sigurnosnih službi i poduzimanjem mjera za demilitarizaciju i deradikalizaciju mladih u BiH.

Zovko je naglasila kako problem radikalnog islamizma u BiH predstavlja ne samo lokalnu prijetnju već ima i širi utjecaj na sigurnost Europske unije.

Prema njenim riječima, radikalne skupine i dalje vrše snažan utjecaj na osjetljive društvene skupine, posebno na mlade. Kao primjer navela je tragičan nedavni napad na policijsku postaju u Bosanskoj Krupi, koji, prema njenoj procjeni, upućuje na kontinuiranu prisutnost terorističkih ćelija u zemlji.

Podsjetila je na povijest radikalnih napada u postdejtonskoj BiH, istaknuvši kako su brojni zločini, uključujući ubojstva Hrvata povratnika i napad na Jozu Leutara, rezultat djelovanja radikalnih elemenata koji u BiH i dalje uživaju podršku određenih političkih struktura.

OSA izgubila povjerenje

Tadić je istaknuo kako je Bosna i Hercegovina, pod pritiskom međunarodne zajednice nakon terorističkih napada 2001. godine, osnovala Obavještajno-sigurnosnu agenciju BiH (OSA), čija je primarna zadaća bila borba protiv terorizma.

No, prema njegovim riječima, agencija je tijekom proteklih godina izgubila povjerenje ključnih međunarodnih partnera, poput Sjedinjenih Američkih Država, koji su uočili da OSA ne djeluje dovoljno učinkovito u borbi protiv radikalnog islamizma.
 


Smatra kako je povratak bivšeg direktora OSA-e znak da se očekuje jačanje njezine uloge u skladu s međunarodnim očekivanjima. Tadić je upozorio na nedostatak koordinacije između OSA-e i hrvatske Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), što, po njegovom mišljenju, otežava praćenje i suzbijanje radikalnih aktivnosti u pograničnim područjima.

Radikalizacija mladih

Kao poseban problem, sudionici emisije istaknuli su militarizaciju i radikalizaciju mladih u BiH, osobito kroz pojave poput postavljanja vojne opreme u blizini škola i okupljanja mladih u maskirnim uniformama.

Zovko je izrazila zabrinutost zbog ovakvih praksi koje, prema njezinu mišljenju, dodatno produbljuju podjele u društvu i vode ka radikalizaciji nove generacije. Smatra da je neophodno usmjeriti mlade prema budućnosti oslobođenoj od nasilja i mržnje te uložiti napore u edukaciju i integraciju koja bi smanjila njihov utjecaj na političku i sigurnosnu stabilnost.

Uz aktualne sukobe na Bliskom Istoku i hibridne prijetnje koje pogađaju Europu, sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini dodatno je složena, zaključila je Zovko, pozvavši na hitne mjere u cilju osiguravanja stabilnosti zemlje i regije, objavila je RTV Herceg-Bosne.