Na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine imenovan je Upravni odbor Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine od četiri člana.

Zoran Krešić iz reda Hrvata imenovan je na jednogodišnji mandat za člana u ovom tijelu, Adnan Huskić iz reda ostalih naroda za dvogodišnji mandat, Daniela Gogić iz reda Srba za mandat od tri godine i Medina Mujić iz reda Bošnjaka za četvorogodišnji mandat.

Odlučeno je također da Daniela Gogić bude predsjednica Upravnog odbora.

Na meti kritika i linča

Podsjetimo, mostarski novinar Zoran Krešić našao se na na meti kritika i linča nakon što je ušao u uži krug za izbor u Upravni odbor Federalne televizije. Optužili su ga za veličanje Herceg-Bosne.

"Neću ušutjeti pred govorom mržnje, klevetama i pokušajima cenzure. Zloupotreba javnog prostora javnog RTV servisa za etiketiranje, linč i izmišljene optužbe protiv mene kao novinara predstavlja opasnost ne samo za pojedinca već i za demokratski poredak u kojem bi sloboda govora morala biti zaštićena, a ne targetirana", rekao je ranije za Bljesak.info Krešić reagiravši na istupe u emisiji "Odgovorite ljudima" Federalne televizije u kojoj se govorilo o njegovom imenovanju u Upravni odbor ove televizije.

Podsjetio je kako posljednjih godinu i pol dana ne svjedočimo narativnima protiv Hrvata te da se to se još uvijek potencira na nekoliko privatnih portala, "koji su kupljeni od strane SDA" te na Federalnoj televiziji koja je "udarna igra bošnjačkog fašizma".

Ozbiljne optužbe

Predsjednik Povjerenstva za informiranje Parlamenta Federacije BiH, Sanel Kajan, u emisiji je rekao kako Krešić "na najvulgarnije načine vrijeđa člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine".

"Te riječi ne želim ni izgovoriti. Kao federalni zastupnik postavljam pitanje, a to pitanje ću postaviti i na sjednici 2. travnja, želi li Parlament ovakvu osobu u Upravnom odboru RTV FBiH. Na ovaj natječaj prijavili se ljudi s kredibilnim biografijama. Izbora je bilo, ako se željela poštivati struka i sposobnost, a ne isključiva podobnost. Ovom prilikom pozivam nadležna tužiteljstva da se uključe i provjere ove Krešićeve navode", rekao je, između ostalog, Kajan.

Mahir Mešalić, zastupnik DF-a u Parlamentu FBiH, naveo je kako je Veleposlanstvo SAD-a "o Zoranu Krešiću reklo da su njegovi pozivi na podjelu BiH destruktivni, te da ga to čini nekvalificiranim za bilo koju funkciju".

Sandi Salkić, zastupnik NES-a u Parlamentu FBiH, naveo je kako u toj stranci smatraju "da ovakve osobe ne trebaju biti izabrane jer one narušavaju međuljudski odnos unutar Federacije i države".

Ušutkavanje novinara

Napade na Zorana Krešića osudio je ministar pravde BiH Davor Bunoza. On je u svojoj objavi na društvenoj mreži X upozorio na opasnu praksu u kojoj, kako navodi, oni koji iz dana u dan zagovaraju narušavanje temeljnih načela BiH istodobno provode medijski linč nad novinarima koji se usude iznijeti kritičko mišljenje.

"Oni koji iz dana u dan zagovaraju narušavanje temeljnih načela BiH te podržavaju sudske procese koji ih sustavno potkopavaju, istodobno provode medijski linč nad novinarima samo zato što su se usudili kritički progovoriti – što je njihovo pravo kao novinara", napisao je Bunoza.

Naglasio je kako bez obzira na to slažemo li se s nečijim stavovima ili ne, društvo ima obvezu zaštititi novinare i slobodu izražavanja od političkih pritisaka i orkestriranih napada.

"Jučer jedan, danas drugi... tko je sljedeći?", zaključio je ministar Bunoza, aludirajući na rastući pritisak kojem su izloženi novinari u Bosni i Hercegovini.

Napade je osudila i hrvatska europarlamentarka Željana Zovko.

"Najoštrije osuđujem javni napad i pokušaj ušutkavanja novinara Zorana Krešića od strane predsjednika SDA. Neprihvatljivo je da bilo tko, a posebno politički lider, prijeti novinarima koji ne dijele njihovu viziju BiH", poručila je Zovko na Facebooku.

Istaknula je da BiH ni 30 godina nakon Daytona nema političku slobodu mišljenja ni medije na hrvatskom jeziku, što je dogovoreno mirovnim sporazumom.