Prije rješavanja problema uklonite pokvareno voće. Mala trula područja se mogu izrezati i zdravo meso pojesti. Jače pogođene plodove bolje je baciti u smeće ili spaliti.

Tada možete tražiti razlog zašto paprika trune na grmu.

Nepravilno zalijevanje

Ako je tlo previše mokro, korijenje paprike može početi trunuti, a taj proces postupno može zahvatiti stabljike i plodove. Prvo što treba učiniti ako pokisnete je temeljito prorahliti tlo u vrtnoj gredici motikom sa sitnim zupcima. Tako će se gornji sloj tla brže osušiti, a korijenski sustav će imati pristup kisiku.

Isto treba učiniti na otvorenom nakon jake kiše. A ako se oborine nastave dulje vrijeme, možete privremeno postaviti lukove u vrtni krevet i pokriti paprike filmom.

Pokušajte održavati tlo blago vlažnim. Paprike se obično zalijevaju 1-2 puta tjedno, usmjeravajući oko 5 litara vode u korijen svake biljke. U vrućem i suhom vremenu, postupak se može provoditi češće – dnevno ili jednom svaka dva dana, ali volumen treba smanjiti na 1-3 litre.

U svakom slučaju, koristite samo toplu vodu na temperaturi od 20-22 stupnja. Kada se zalije hladnom tekućinom, korijen paprike prestaje učinkovito apsorbirati hranjive tvari iz tla i usporava svoj razvoj.

Pazite da prilikom zalijevanja voda ne dospije na lišće i plodove. Provedite postupak rano ujutro ili navečer pri zalasku sunca. A ako jajnici leže na tlu, malčirajte gredice suhom slamom u sloju od 7-10 cm – to će spriječiti dodir povrća s mokrim tlom i smanjiti rizik od truljenja.

Nedostatak svjetla

Paprike treba saditi na razmak između redova najmanje 25-40 cm i oko 60-70 cm između redova. U prenapučenim uvjetima, grmlje se pretvara u guste šikare i počinju se zasjeniti. Osim toga, nedostatak svjetla i loša ventilacija čine biljke lakim metama štetnika i patogena.

Prorjeđivanje grmlja pomoći će ispraviti situaciju. Uklonite sve bočne izdanke koji rastu od tla do prvih od nekoliko račvanja stabljike.

Prilikom oblikovanja paprike ne ostavljajte više od 2-3 izdanka iznad vilice. Svakih 10-14 dana oštrim, dezinficiranim škarama uklonite izdanke koji rastu u središtu grma.

Ne zaboravite redovito plijeviti gredicu, jer korov raste vrlo brzo i može napraviti nepotrebnu sjenu za paprike.

Bolesti

Gljivične infekcije jedan su od najčešćih uzroka truleži paprike na grmovima. Na primjer, zbog truljenja cvijeća, plodovi počinju propadati odozdo. Siva trulež se širi sa stabljike, koja zajedno sa stabljikom postaje prekrivena pahuljastim bjelkastim premazom. Plijesan alternarije pojavljuje se kao smeđe, vodenaste mrlje na površini povrća koje se postupno pretvaraju u crnu plijesan. A zbog antracnoze, na paprici se pojavljuju udubljena sivo-smeđa područja, koja rastu postaju narančasta;

Prije svega uklonite sve trule plodove s grma. Zatim pažljivo pregledajte biljke i uklonite lišće i grančice s mrljama i plijesni. Svu pogođenu vegetaciju i povrće bacite u smeće ili spalite.

Bolesne i zdrave grmove tretirajte fungicidima – lijekovima protiv gljivica. Oni su kemijski (na primjer, “Skor”, “Rayok”, “Tanos”, “Abiga-Pik” i “Revus”) i biološki (“Fitosporin”, “Trichoderma”, “Alirin-B”, “Sporobakterin”, “Fitolavin”). Doze i učestalost primjene razlikuju se ovisno o proizvodu, stoga pročitajte upute.

Pri odabiru lijeka vodite računa o tzv. karenci – razdoblju u kojem ga ne možete podići (podatak je na pakiranju). Oslobađanje kemikalija tako može trajati 1-2 tjedna, a nakon tretiranja biljaka biofungicidima plodovi se mogu konzumirati već sljedeći dan.

Svi lijekovi se koriste prema istom principu. Otopinu je potrebno pripremiti prema uputama i njome poprskati biljke, kao i zemlju u gredici. Postupak treba provesti na suhom vremenu rano ujutro ili navečer pri zalasku sunca, tako da kapljice proizvoda ne spale lišće pod utjecajem sunčeve svjetlosti. Vrt i povrtnjak mogu se uzgajati i po oblačnom vremenu, ako meteorolozi idućih dana ne obećavaju kišu.

Biofungicidi su općenito bezopasni i ne zaboravite nositi zaštitne naočale, rukavice, masku za lice ili respirator kada radite s kemikalijama.