Ukrajina bi večeras trebala potpisati dugo očekivani sporazum o strateškim mineralima sa Sjedinjenim Američkim Državama, koji uključuje zadržavanje pune vlasničke kontrole nad resursima, isključuje zaduživanje te uvodi zajednički fond za obnovu s podjelom prihoda 50:50, objavio je "Kyiv Post".

Prema nacrtu ugovora koji je vidio "Kyiv Post", sporazum sadrži ključne stavke za Ukrajinu u odnosu na prethodne prijedloge koje su dvije strane ranije razmatrale.

Ukrajinska ministrica gospodarstva Julija Sviridenko stigla je danas  u Washington s ciljem potpisivanja strateškog sporazuma. Kako je potvrđeno iz izvora bliskog vladi za Kyiv Post, ukrajinski kabinet spreman je odmah ratificirati sporazum.

Američki predsjednik Donald Trump nazvao je ovaj aranžman "povratom novca" za američku pomoć Ukrajini. Prema sporazumu, Kijev i Washington osnovat će zajednički investicijski fond za iskorištavanje bogatih, ali slabo razvijenih ukrajinskih prirodnih resursa - s jednakim udjelom obje strane.

Što donosi sporazum?

Prema trenutačnom nacrtu, Ukrajina će zadržati puno vlasništvo nad svim sredstvima, uključujući rudna bogatstva. Mehanizam dijeljenja prihoda odnosi se isključivo na nove koncesije, a ne na postojeće ugovore.

U sporazum su uključeni prihodi iz sektora kritičnih minerala, nafte i plina, ali državne tvrtke poput "Ukrnafte" i dalje ostaju pod ukrajinskom kontrolom.

Ključna stavka - buduća vojna pomoć SAD-a

Fond će se koristiti za financiranje obnove, a obje strane će u njega ulagati - uključujući i kroz buduću vojnu pomoć SAD-a, primjerice u obliku sustava protuzračne obrane. To predstavlja značajnu izmjenu u odnosu na prethodnu verziju sporazuma.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nedavno je objavio da Kijev želi kupiti deset sustava Patriot, no zasad nije jasno hoće li ti sustavi biti obuhvaćeni ovim sporazumom.

Bez dugova, isključivo ulaganja

Kako navodi AFP, novi sporazum uključuje klauzule koje definiraju ulogu američkih ulaganja u razvoj strateških industrija i povezanih tehnologija kao dio dugoročne predanosti sigurnosti i miru u Ukrajini.

Sva sredstva iz sporazuma mogu se ulagati isključivo na teritoriju Ukrajine, ali prvi prihodi iz Fonda ne očekuju se najmanje deset godina.

Sporazum ne uključuje nikakve obveze zaduživanja Ukrajine prema SAD-u, što je pitanje koje je ranije izazivalo kontroverze, pogotovo nakon neutemeljene Trumpove tvrdnje da je Washington od početka totalne invazije Kijevu dao 350 milijardi dolara pomoći, što je u cijelosti demantirano.

"Sporazum osigurava ravnopravnost partnera", rekao je jedan ukrajinski dužnosnik. "Osnovat će se investicijski fond za ulaganje u obnovu." "AFP"-ov izvor također je naglasio da se sporazum ne odnosi na nikakva dugovanja za raniju pomoć.

Značajan napredak nakon napetosti

Razgovori o ovom ugovoru ranije su zapeli, osobito nakon burne svađe Trumpa i Zelenskog tijekom susreta u Bijeloj kući 28. veljače, no čini se da su sada ponovno na pravom putu.

Kijev i Washington već su 17. travnja potpisali memorandum o namjeri, dokument koji je Sviridenko tada opisala kao "temelj za Sporazum o gospodarskom partnerstvu i osnivanje Investicijskog fonda za obnovu Ukrajine".

Prošlog je tjedna ukrajinsku delegaciju u Washingtonu predvodio premijer Denis Šmihal, u cilju dovršetka pojedinosti sporazuma iz memoranduma.

Washington tvrdi da širenje američkih komercijalnih interesa u obnovi Ukrajine istodobno jača i njezin sigurnosni položaj te djeluje kao odvraćanje od buduće ruske agresije, osobito u slučaju mogućeg prekida vatre. No Kijev i dalje inzistira na formalnim sigurnosnim jamstvima kao dijelu svakog ozbiljnog gospodarskog dogovora.