Solarna fotonaponska elektrana „Raštani“, na krovu stambenog objekta vlasnice Ane Kudić, dobila je potrebne dozvole za rad.

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) na posljednjoj sjednici izdala je dozvolu za rad za proizvodnju električne energije u mikropostrojenju podnositelju zahtjeva „SUNCE“, vl. Ana Kudić, iz Mostara, a riječ je o solarnoj fotonaponskoj elektrani „Raštani“.

Solarna elektrana ima instaliranu  snagu  10,00 kW AC (10,00 kWp DC), a predviđena godišnja proizvodnja je 10,19 MWh.

Ideja i motiv

Vlasnica elektrane je rekla kako se ideja za ovaj projekt rodila 2012. godine kad je donesena Uredba o obnovljivim izvorima energije.

„Suprug i ja smo već dugi niz godina zainteresirani za obnovljive izvore energije. Donošenje te uredbe dalo nam je motiv da krenemo u projekt solarne elektrane. Izgradili smo je prije godinu dana i ona je instalirana na krov naše obiteljske kuće u Raštanima. Radi se o mini solarnoj elektrani, jednom manjem postrojenju, koje u biti već proizvodi električnu energiju. Isporučujemo je u mrežu i ova dozvola je u biti jedan od koraka koji sve to stavlja u zakonski okvir“ rekla je Kudić.

Ona je istakla kako solarna elektrana, energiju sunca, pretvara u električnu energiju te je isporučuje mreži, nakon čega ta električna energija služi za napajanje kupaca kao i svaka druga.
 


Klasični solarni paneli

Kudić je pojasnila kako se ne radi o klasičnim solarnim panelima za grijanje kuće.

„To je sasvim druga vrsta tehnologije, i za nju su potrebne druge dozvole. Ovo je mini solarna elektrana koja će ostvarivati prihod, u biti dodatna djelatnost“, istakla je ona navodeći kako na području Mostara ima još jedna slična solarna elektrana a na širem području Hercegovine više njih. ”Potrebno je puno upornosti da se jedan ovakav projekt dovede do kraja. Voljela bih da se u budućnosti to promijeni te bih poručila nadležnima da smanje potrebnu dokumentaciju za dobivanje dozvole. Sama činjenica da smo mi krenuli od ideje 2012. godine i da je sada 2017. godina sve govori“, kazala je Kudić, navodeći kako su poticajne kvote za solarnu elektranu veoma bitne.

„Država bi trebala povećati kvote, jer su one trenutno popunjene do 2020. godine. Šteta je iz razloga što su Mostar i cijela Hercegovina idealno područje za ovakve stvari“ zaključila je Kudić.

Dnevni list