Da se sutra održavaju parlamentarni izbori u BiH, većina Hrvata i većina Srba glasala bi za iste stranke (HDZ BiH i SNSD) kao i prije četiri godine, dok je bošnjačko biračko tijelo raspolućeno između aktualne vlasti (SDA i SDP-a) i opozicije oličene u DF-u Željka Komšića i SBB-u Fahrudina Radončića.
To su, ukratko, najvažniji rezultati predizbornog istraživanja javnog mnijenja provedenog u drugom dijelu kolovoza ove godine, u aranžmanu Agencije IPSOS.

Rezultati se u dlaku poklapaju s realnim stanjem i odnosom snaga na terenu, u što smo se mogli uvjeriti i u ožujku ove godine, kada su demonstracije građana protiv aktualne vlasti relativno dobro prihvaćene na prostoru BiH s većinskim bošnjačkim, a potpuno ignorirane na prostorima BiH s većinskim hrvatskim i srpskim stanovništvom, navodi Slobodna Bosna.

Identično raspoloženje građana utvrdili su istraživači IPSOS-a, pet mjeseci kasnije, u najnovijem istraživanju čije rezultate Slobodna Bosna ekskluzivno objavljuje.

Bošnjački glasači, znatno više nego srpski i hrvatski, traže promjene i nova lica u političkoj areni, no taj entuzijazam narodnih masa nije više tako izražen kao proteklih mjeseci kada su „stranke promjena", oličene u DF-u Željka Komšića i SBB-u Fahrudina Radončića imale uvjerljivu prednost pred strankama aktualne vlasti - SDP-a i SDA.

I dalje je Komšićev DF prvi na izbornoj listi bošnjačkih glasača, no trenutna podrška ovoj stranci za 4 posto je manja nego je bila koncem srpnja kod prethodne sondaže javnog mnijenja. Komšićev DF u srpnju je podržavalo 22 posto građana a danas 18 posto, što je ujedno i najveća promjena raspoloženja glasača prema bilo kojoj stranci u BiH.

Osjetan pad podrške Komšićevom DF-u vremenski se podudara s formiranjem i predajom izbornih lista i neočekivanim unutarstranačkim lomovima (u Tuzli i Mostaru) te odlaskom nekoliko istaknutih stranačkih autoriteta (Damir Majranović), ali i prilično nespretnog kandidiranja hrvatskog člana Predsjedništva BiH (slučaj Zore Šeremet).

Usprkos okrnjenom ugledu, Komšićev DF sa 18 posto podrške i dalje je vodeća politička snaga u Federaciji BiH.

Posljednje istraživanje iz kolovoza otkriva i izvjesne promjene raspoloženja prema dvjema vladajućim strankama u Federaciji BiH. U posljednja dva mjeseca podrška vladajućim partijama prilično je porasla, osobito u slučaju SDA. Ova stranka je u srpnju imala svega 11 posto podrške glasača, dva puta manje od Komšićevog DF-a, no prema rezultatima istraživanja s kraja kolovoza, SDA podržava 15 posto građana, pa se razlika između vodeće stranke DF-a i drugoplasiranog SDA prilično istopila i trenutno iznosi svega 3 posto.

I SDP u kolovozu stoji nešto bolje nego u srpnju, mada je rast podrške još uvijek skroman: s 10 na 11,2 posto.

SBB Fahrudina Radončića pao je na četvrto mjesto s 9 posto podrške, što je za jedan posto manje nego u srpnju ove godine.

dnevno.ba